В края на 2019 г. в социалните мрежи се разпространи изненадваща статия от сайта thetrendspotter.net, озаглавена “20 най-добри ски курорта в Европа за този сезон”. В нея българската планина Витоша беше поставена на 17-о място в света, малко след най-впечатляващите зимни курорти като “Вал д’Изер” и “Шамони” във Франция, “Санкт Антон” в Австрия” и “Зермат” в Швейцария.
“Това, което прави българската планина Витоша толкова привлекателна е нейната достъпност. Намира се само на 10 км от столицата София”. Така авторката на статията започва описанието на курорта и продължава с допълнителни детайли. Според нея зимният сезон на Витоша е от около 120 дни, в планината има ски-училища и писти за деца, което, по думите й, прави мястото подходящо за семейни ваканции.
Звучи чудесно. Въпросът е защо всички тези добри думи будят смях сред много от хората, които карат ски у нас.
Недостъпната планина
Ключовият отговор е в думата “достъпност”. С всяка изминала година Витоша всъщност става все по-недостъпна.
Преди 15 зими, например, в планината работеха над 10 ски-съоръжения и се поддържаха поне още толкова писти. Но на 8 януари тази година курортът откри сезон 2020 с два работещи лифта – “Симеоновски лифт” и “Лале 1”. При подходящи метеорологични условия би могло да заработи и “Лале 2”.
Според собственика на повечето съоръжения в планината “Витоша Ски” АД за скиорите и сноубордистите има и няколко влека, не по-дълги от 500 метра, които са подходящи за начинаещи.
През останалите сезони на годината Витоша е много популярно място за планинарство, бягане, колоездене и парапланеризъм. Проблемът с достъпа обаче седи.
“В момента хората, които искат да достигнат планината, трябва да направят това с личния си автомобил, който замърсява планината,” казва планинският колоездач Никола Багаров, който практикува екстремната дисциплина “спускане”. Той е режисьор на късометражния документален филм “Изгубената Витоша”, който разказва за трудностите пред любителите на този спорт, откакто през 2019 Драгалевският лифт спря да работи.
“Планината се препълва с хора през уикендите. Транспортът е проблемен. Винаги препълнени автобуси и спрени лифтове, поради което Витоша прилича на огромен паркинг през почивните дни.” Така описва пък ситуацията през лятото читателката на Свободна Европа Юлияна Текова на страницата ни във Фейсбук.
През лятото на 2019 г. в почивните дни на Витоша работеха само “Симеоновски лифт” и двата лифта на “Лале”. Градската автобусна линия номер 66 е на всеки 30 минути, което е крайно недостатъчно за целия наплив от туристи, които искат да се качат в планината в свободното си време. Автобусите често са препълнени и хората трябва да чакат следващия рейс. В делнични дни пък градски транспорт и лифт до Алеко въобще няма.
Затова повечето жители на София прибягват до употребата на личен автомобил, което създава такъв сериозен трафик по тесния криволичещ път, че КАТ и Столична община са принудени да не пропускат автомобили между 11 и 14:30 часа в събота и неделя.