Детският приказен свят се превръща в реалност в музея „Юнибакен“ на Астрид Линдгрен. Това е не просто музей, какъвто сме свикнали да виждаме, а едно уникално по рода си вълшебно място, където децата могат да влязат в реалните къщички на героите от детските приказки, да се докоснат до техните вещи, да облекат дрехите им, да поседнат на столчетата и леглата им и въобще да пипат и да играят с всичко, което виждат.
Влизайки в „Юнибакен“ се озоваваме на площад със старинни улични лампи, къщички на любимите детски герои като: „Карлсон, който живее на покрива“, „Емил от Льонеберия“, „Роня, дъщерята на разбойника“, както и още много други. Може да се видят и много умалени магазинчета, бижутерии, сладкарнички и кафенета, пригодени за детския свят.
Посетителите могат да влязат във Вила Вилекула, да обиколят тайните тунели, да се скрият в дрешника на Пипи Дългото Чорапче, да пояздят нейния кон, да управляват космически кораб, да се позабавляват в обърнатата стая и да научат много за писателката Астрид Линдгрен, както и за още много други детски скандинавски автори, като Барбру Линдгрен и Свен Нурдквист.
dav
„Историята на музея „Юнибакен“ идва от идеята на Стафан Гетестам, който предлага на Астрид Линдгрен да се създаде място, където да се визуализират приказките ѝ. Тя обаче не е искала този музей да е посветен на нея, а по-скоро на различни автори и илюстратори, които да представят по интересен начин вълшебните светове от историите на книгите, които да повлияят на детското въображение.“– споделя пред SofiaPress Сара Алмгрен, мениджър в „Юнибакен“.
Така се ражда идеята за създаването на културен център, както за възрастни, така и за деца. Сара разказва, че от самото начало е планувано да се създаде специално влакче, което да разходи децата през приказките на Астрид, като по този начин те да почувстват самата атмосфера на този вълшебен свят. Марит Торнквист е илюстраторката, която се заема да създаде приказният свят през който минава влакчето и да интерпретира историите на авторката по свой собствен и уникален начин.
„Основната идея на музея е да подтикне родителите да четат повече приказки на децата, както и да пробуди желанието и интереса за четене в самите малчугани.“– допълва още Сара.
В „Юнибакен“ се намира най-голямата шведска книжарница за детски книжки. Също така там се представят и едни от най-многобройните детски театрални постановки в страната, близо 1 600 на година.
Интересното е, че експозицията, където е огледалната стая се сменя на всеки две години с цел подобряване и укрепване на елементите. Това разказва Сара Алмгрен пред нас.
Но коя е всъщност Астрид Линдгрен и от къде се ражда идеята й за героинята Пипи Дългото чорапче?
Астрид Анна Емилия Линдгрен е шведска писателка на детски приказки. Творбите ѝ са преведени на близо 70 езика и са издадени в повече от 100 страни. Първата история за най-популярната ѝ героиня, „Пипи Дългото чорапче“, е публикувана в Швеция през 1945 г. (първата книга за Пипи в България е от 1968 г.). Първоначално книгата й за Пипи е била отхвърлена от голямо стокхолмско издателство, но по-късно се е харесала от издателство „Рабен и Сьогрен“ и е била пусната в печат. В момента това е една от най-харесваните детски книги.
„Линдгрен създава историята за Пипи през 1941 г. Всичко започва когато нейната дъщеря Карин се разболява й я моли да й разкаже приказка. И така Астрид започва да съчинява историята за Пипи Дългото чорапче. А краткото название „Пипи“ го избира нейната дъщеря“ -споделя пред нас Анника, бивша служителка на музея „Юнибакен“.
„Героите на Астрид са необикновени и разчупват всякакви клишета и стереотипи в шведската литература.“-разказва още тя. „Те са обичани не само от децата, но и от възрастните“.
Авторката е много обичана и уважавана от шведските граждани. Освен че създава вечните детски герои, които се четат от поколения наред, тя построява и един от най-големите детски медицински центрове в Северна Европа, който днес носи нейното име- „Астрид Линдгрен“. През 1988 г. води кампания за хуманно отношение към домашните животни и благодарение на нея е приет Закон за защита на домашните животни. В нейна памет правителството на Швейцария основава награда за детска литература всяка година. А нейният лик е поставен на банкнотата от 20 шведски крони от миналата година.
„Макар Астрид да е била жива при създаването на културния център „Юнибакен“ и да му се е радвала първите 20 години, тя със сигурност би се гордяла и би била щастлива, ако можеше да го види неговото развитие и в момента.“-споделя още пред нас Сара Алмгрен.
dav dav dav dav mde dav mde mde dav sdr mde mde mde sdr sdr mde mde dav dav dav dav mde dav mde mde sdr dav mde dav dav sdr sdr dav dav mde mde dav
Автор: Ирина Иванова
Comments are closed.