Галин Христов Малакчиев е български скулптор.

Роден е на 20 ноември 1931 г. в Русе в семейството на кавалерийски офицер. Прогимназиално образование получава последователно в Сливен, Добрич и София. През 1949 г. завършва Пета мъжка гимназия “Васил Левски” в София. През периода 1949-1951 г. работи като оксиженист на строежа на Народната библиотека Св. Кирил и Методий в София. По време на работата си в по строежа на библиотеката се научава да работи ковано желязо, още преди да е станал скулптор. След това заминава в казарма.[1] От 1954 г. учи във ВИИИ „Николай Павлович“, първоначелно при доц. Михаил Кац до 1957 г.[1], после продължанва и завършва скулптура при проф.Любомир Далчев през 1961 г. Дипломната му работа „Момче с лък“ е посрещната с възхищение от членовете на комисията в Академията.

Работи кавалетна и монументална скулптура и витраж. От 1962 г. участва редовно в общите художествени изложби на СБХ и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина – Франция, Испания, в световно младежко биенале в Париж (1963). На ЕКСПО 1970 в Осака, Япония, е представена композицията му „Орфей“. Взима участия в ОХИ “Малка пластика”, представя композицията „Пегас“ на Второто биенале на малката пластика в Будапеща.

Създател е на монументалните и декоративни творби:

Leave a Reply