Изложбата “Димитър Димов в писма и спомени” се открива в НБКМ

110 години от рождението на видния писател Димитър Димов се навършиха на 25 юни. Въпреки своята последователност и професионален опит в медицината името му и до днес се свързва главно с литературата.

Още в последните години в университета той учи испански език и започва работа по първия си роман – “Поручик Бенц”, който вижда бял свят в края на 1938 г. Автор е на повече от 20 научноизследователски трудове, както и на разкази, пиеси и пътеписи. Антивоенният му роман “Осъдени души”, повлиян изцяло от престоя на писателя в Испания, е преведен на сърбохърватски, унгарски и полски език, екранизиран е и му носи държавна награда. Най-известното му произведение – романът “Тютюн”, се радва на цялостен превод на 18 езика, сред които немски, унгарски, испански, френски, японски, монголски и китайски, а части от него са преведени на английски, италиански, есперанто и арабски.

Във връзка с годишнината на Димов Националният литературен музей организира изложба, посветена на живота му. Откриването на “Димитър Димов в писма и спомени” е на 27 юни от 11.30 ч. в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”. През май тази година в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна бе връчена и първата Европейска литературна награда за роман “Димитър Димов”, учредена под патронажа на кмета на община Варна по повод 110 години от рождението на писателя. Приза получи французинът Жером Ферари за романа “Проповед за падането на Рим”, отличен и с “Гонкур” през 2012 г.