Две българки са в топ 10 на класацията „Спортист на Балканите”!

Сред топ 10 в 47-ото издание на анкетата на БТА „Спортист на Балканите” за 2019 година попаднаха и две българки – Радослава Мавродиева и Тайбе Юсеин.

Радослава Мавродиева спечели златен медал в тласкането на гюле от Европейското първенство в зала, което се проведе по-рано през годината в Глазгоу, Великобритания. Българката записа резултат 19.12 метра, като изпревари само с един сантиметър германската представителка Кристина Шваниц. Това е най-големият успех в кариерата на Мавродиева.

Състезателката по борба Юсеин стана континентална шампионка в категорията до 62 килограма, като спечели и сребро от Световния шампионат, който бе проведен в Казахстан през септември. Утеха за нея и получения сребърен медал са спечелената, от световното, олимпийска квота за Игрите в Токио догодина и заслужено злато от европейското в Румъния. През 2018 година Тайбе Юсеин беше отличена с титлата Спортист номер 1 на България.

В традиционното допитване участваха националните агенции от страните България, Гърция, Румъния, Турция, Сърбия, Черна гора, Македония, Хърватия, Босна и Херцеговина и Албания. Общо 42 спортисти получиха гласове в анкета през тази година. Сред тях бяха и българите Божидар Андреев, който е европейски шампион по вдигане на тежести, Ивайло Иванов – със сребърен медал от европейското по джудо и посребрения представител от световното по биатлон Владимир Илиев. За съжаление те не се класираха в топ 10.

Победителят и резултатите от анкетата ще бъдат обявени по-късно.

Топ 10 в анкетата на БТА „Спортист на Балканите” за 2019 година (по азбучен ред) са:

• Амел Тука (Босна и Херцеговина, лека атлетика)