11 (възможни) позитивни последици от негативната ситуация

От автора на Защо имаме нужда от позитивни новини повече от всякога?

Пиша тази статия, докато синът ми хвърля гъбата за баня и крещи “Топкаааа”. А след това взема една голяма тенджера, слага си я на главата и говори в нея. После започва да мрънка, защото не може да затвори капака хубаво, но бързо се съвзема и решава да яде бисквита. Носи ми две книжки, които да четем. И така до края на деня ще се случат още поне 456 неща. Децата лесно се отегчават, но пък и са достатъчно креативни да си намират занимания.

Вярвам, че ние можем да научим много от създалата се ситуация и да използваме времето си вкъщи възможно най-пълноценно. В тази връзка се замислих какво добро може да излезе от цялата работа – все пак негативите си остават налице. И докато едва ли не светът е затворен, има много неща, които можем да (не) правим сега и да доведат до нещо страхотно в дългосрочен план. Следващият не-точно-списък се гради на моите пррдстави за нещата, но всъщност от всички нас зависи дали ще има позитивни последици от една негативна ситуация. От нас, хората като индивиди и групи, но и от правителствата, корпорациите и организациите в световен мащаб.

По-чист въздух

Едно от нещата, с които всеки трябва да е наясно е, че това, че в момента има коронавирус, не означава, че климатичната криза е спряла и ще изчака да отмине пандемията.

Затова призовавам всеки да не се държи, все едно е дошъл краят на света и действията му нямат значение. Когато всичко отмине, пак ще имаме нужда от тази планета, както досега. Нека пестим ресурсите, за да не се окаже, че сме се презапасили и ще изхвърляме храна. Добрата новина е, че за първи път от цяла вечност сателитите на НАСА показват драстично подобряване на качеството на въздуха в районите (Ухан и Северна Италия), където е обявено извънредно положение и хората са по домовете си. Карантината ще окаже ефект върху цялостното замърсяване. И в тази връзка…

По-малко боклук (или поне изхвърлен, където трябва)

По-малко хора по улиците означава, че боклукът няма да се озове на грешното място (грешно е всяко място извън изрично указаните такива – контейнери за общ отпадък. кошчета за боклук, контейнери за разделно събиране и рециклиране на отпадъците, регламентирани сметища и т.н.). Ако не събираш боклука си разделно, сега е добър момент да започнеш. Създай си полезен навик сега, децата и внуците ще ти благодарят по-късно!

Обединяване на света пред общата заплаха

Всички сме свързани. Нещо, което сякаш ни е известно, но коронавирусът определено успя да ни припомни. И докато обикновено се делим по толкова много признаци – мъже и жени, леви и десни, Изток и Запад, вегани и месоядни, всички в момента сме изправени пред едни и същи предизвикателства. И ако искаме да оцелеем, ще трябва да си помагаме. Вече имаме примери за това като Китай, който подкрепи Италия в борбата с епидемията.

Благодарност към медиците

Наясно сме, че особено в България здравната система има много недостатъци. Няма да се спирам на тях. Но пък сегашната ситуация е добър момент да се замислим за условията на труд, в които работят нашите лекари, медицински сестри и целият болничен персонал.

Въпреки всички пречки и неуредици, въпреки счупената система, те са нашата първа линия на защита в кризисни ситуации като тази. Снощи, по примера на други държави, много българи излязоха на терасите си, за да им ръкопляскат – напълно заслужено при това.

Не знам какво предстои, но се надявам, когато всичко отмине, да не забравим тяхната помощ и саможертва и да се погрижим работата им да бъде по-лесна в бъдеще.

Време за семейството

Вярвам, че всички се стараем да прекарваме възможно най-много (и най-пълноценно) време със семейството си. Често обаче заради забързаното ежедневие това се оказва трудно. Сега можем да забавим топката – да играем настолни игри, да слушаме музика (и да откриваме нови песни и изпълнители), да готвим заедно (и да изпробваме нови рецепти!), да си говорим и споделяме. Да гледаме филми, сгушени на дивана, да си четем истории преди сън. А защо не и да си направим бебе (ако искаме, разбира се)?

Дори когато нищо не зависи от нас, всъщност всичко зависи от нас.

Повече прочетени книги

Мой колега вече писа за библиотерапията и как тя може да ни помогне да съхраним психичното си здраве. Аз имам друг проблем – откакто прекарвам повече време вкъщи, започнах три книги и ако продължавам с това темпо, до края на извънредното положение ще съм започнала сто книги и прочела нула. Затова ще се вслушам в един мъдър съвет, който получих току-що:

Почни да спираш да ги почваш, за да можеш да почнеш да ги свършваш.

Слушам и изпълнявам!

Home office is KING

Време е повече работодатели да разберат, че работата от вкъщи пак е работа и може да донесе много ползи и за двете страни. Аз почти винаги съм хоумофис и работя много добре по този начин. Цялата работа на Успелите се върши онлайн – всички си комуникираме в една платформа, разпределят се задачи, дава се обратна връзка. Разбира се, наясно съм, че тази дистанционна форма на труд не може да се прилага във всички сфери. По-лошото е, че българският работодател все още е скептичен и рядко позволява на служителите си да се възползват от предимствата на работата от вкъщи. Още по темата ТУК.

Развитие на онлайн обучението по света и у нас

Отдавна всички сме наясно с възможностите на новите технологии, но не всички се възползваме от тях. В момента сме принудени да разберем повече и да преместим училища, университети и други образователни институции в облака и да учим онлайн. Виртуалните класни стаи не са нещо ново, но най-после ще навлязат повече в живота на младите. Няма нужда образованието да бъде прекъсвано – имаме технологиите и знанията да се справим! Повече по темата за онлайн обучението в България ТУК.

 

Нови умения

Винаги си искал да научиш английски, но все отлагаш, защото имаш уговорки и излизания? Винаги си искал да се научиш да месиш хляб, но кой има време за това в 21. век? Винаги си искал да си оплетеш шапка, но не знаеш откъде да започнеш? Винаги си искал да те бива повече с Ексел или Фотошоп, но… Е, сега можеш да направиш всичко това и много повече.

И докато извънредното положение приключи, да си придобил поне едно ново умение, което по всяка вероятност ще ти е от полза в бъдеще. Или поне ще те накара да се гордееш със себе си.

По-чист и подреден дом

Така и така почти дойде време за пролетното почистване, сега е моментът да подредиш дома си. Да засадиш цветя на балкона. Да закачиш рамката за снимка на стената – нещо, което отлагаш от 3 месеца (по действителен случай). Да разгледаш какви буркани и консерви имаш, да ги подредиш и опишеш (също по действителен случай), за да може най-после да ги използваш. Да разчистиш терасата. Всеки знае какво има за правене у дома и какво е отлагал дълго – сега няма причина да не го свършим, нали?

По-добра подготовка при следваща кризисна ситуация

Това е последната точка. Всички сме съгласни, че настоящото положение е исторически момент. И от всички нас, хора и правителства, зависи как ще се справим с него. И когато всичко отмине, се надявам да седнем и да помислим как можем да направим така, че следващия път да сме по-добре подготвени. Разбира се, че няма как да предвидим всеки катаклизъм или вирус, но има страни, в които ситуацията може да доведе до рухване на цялата им икономика, а има и такива, които се справят много по-добре.

И само като анализираме добрите и лошите примери, ще успеем да си извадим нужните изводи и да вземем решения, които да не ни поставят в шах толкова бързо следващия път (надявам се такъв да няма, но винаги е по-добре да си подготвен, отколкото да съжаляваш).

По-добрата подготовка включва също така грижа за другия, мисъл за обществото, а не само за отделните единици в него. Повишаване на хигиената в дългосрочен план. Превенция и профилактика, когато се отнася до здравето ни не само по време на пандемия. Повече (с)мисъл и по-малко паника. И да слушаме учените – не само по този въпрос, който ни засяга пряко в момента. Те са авторитет, от който имаме нужда.

Спазвай указанията и предпазните мерки и стой вкъщи – днес решаваме бъдещето. Нека то да е светло!

Заглавна снимка: Marta Achler/Guardian Community

 

 

 

 

Автор: Десислава Иванова