Газопроводът „Турски поток“ стъпи на сушата

Завърши изграждането му на морския участък

Владимир Путин и Реджеп Ердоган присъстваха на церемония в Истанбул по повод завършването на морския участък от газопровода „Турски поток“. Двамата президенти отбелязаха, че събитието е доказателство за добрите отношения между Москва и Анкара.

Според тях проектът ще помогне за икономическото развите на целия Черноморски район. Очаква се доставките по „Турски поток“ да започнат към края на следващата година.

„Пускането в експлоатация на„Турски поток“ ще задълбочи връзките ни и ще се превърне във важен фактор, който ще гарантира сигурността на енергийните доставки в Европа, каза Владимир Путин.

Въвеждането в експлоатация на„Турски поток“ ще помогне за икономическото развитие на целия черноморски регион и ще стане важен фактор за общо европейската енергийна сигурност, каза още руският президент.

Газопроводът “Турски поток” стъпи на сушата

„Пускането в експлоатация на„Турски поток“ със сигурност ще позволи на нашите страни качествено да разширят сътрудничеството в газовата сфера, ще има голямо значение за икономическото развитие на Турция и целия черноморски регион, а също така ще стане важен фактор за обезпечаване на общоевропейската енергийна сигурност“, изтъкна Путин. Той подчерта, че проектът „Турски поток“ не е насочен срещу никого, а показва умението на страните да защитават националните си интереси.

„Подобен род проекти и този проект в частност не са насочени срещу интересите на когото и да било, проектът има изключително съзидателен характер“, заяви Владимир Путин.

По думите му проектът е „насочен към това да се развиват отношенията между страните, да се създават устойчиви условия за развитие на икономиката, да се подобрява благосъстоянието на гражданите на нашите страни“.

„Газпром“ започна строителството на морския участък от тръбата през м. май 2017 г. Той минава по дъното на Черно море до крайбрежието на Турция. Дължината му е  930 км. Тръбата ще продължи по суша на турска територия още 180 км. До границата на Турция със съседни държави. Първата линия ще бъде предназначена за доставка на синьо гориво за турския пазар, а втората ще доставя за Южна и Югоизточна Европа. Капацитетът на всяка тръба е 15, 75 милиарда кубични метра газ на година. В близко бъдеще Русия ще реши маршрута на втората тръба. В момента се обсъждат два варианта. Гърция, Италия, България,Сърбия и Унгария са потенциални пазари. „Турски поток“ ще започне да доставя природен газ по двете тръби от 1 януари 2020 година.

В началото на месеца Съветът по енергийна сигурност към Министерския съвет одобри актуализиране на Енергийната стратегия на България до 2020 г. Предложението за промяна на документа бе направено от  Теменужка Петкова. Мотивът й беше, че е наложително България да актуализира енергийната си стратегия с оглед на отражението върху икономиката след реализацията на големия проект между Турци и Русия.

Припомняме, че Русия и Турция сключиха договора за прокарването на газопровода „Турски поток“ през м.октомври 2016 година.

Източник: БНТ