Среден на ръст, очите – големи и пъстри,…

Откриха снимката, по която вероятно турците са издирвали Апостола

Среден на ръст, червендалесто лице, светло кестеняви мустаци, очите – големи и пъстри. Когато говори единият му зъб се показва малко навън.” – Това е описанието на гърба на снимката на Васил Левски. Фотография в която апостола се вижда в почит цял ръст. Различава се дори че е имал джобен часовник – по европейски.

За първи път  историци показват новооткрита снимка на Васил Левски. Тя е открита от млад наш историк  в турския архив в Истанбул. Откритието е резултат от случайно стечение на обстоятелствата. Докато работи като екскурзовод в музея в Карлово Виктор Комбов се запознава с негови турски колеги. Именно те му дават идея къде да се порови в Националния турски архив.

Новооткритата снимка на Васил Левски

 „Уникалното при тази фотография е, че образът на Васил Левски е доста ясен, вижда се много добре как е изглеждал, неговите черти, на нейния гръб  ясно е написано на османотурски език Васил Дякон Левски и най-вероятно точно с тази фотография са го издирвали турските власти, така наречената фатална фотография на Васил Левски, каза Виктор Комбов, уредник на музей „Васил Левски” в гр. Карлово.

На османското разследване са помогнали редица документи, сред които уставът на БРЦК и квитанции от Тетевенския революционен комитет.

„След неуспешният обир от Димитър Общи и неговите хора в Арабаконашкият проход са разбити много от революционните комитети, покрай арестите и най-вероятно тогава  документите на организацията са попаднали в ръцете на османските власти”, допълва Виктор Комбов.

Откритията могат да дадат нова светлина върху историческите сведения за апостола. В момента се превеждат документи от турски език.

Дора Чаушева-директор на Националния музей “Васил Левски” и Виктор Комбов – уредник

 „Тук се комбинира визията, фотографския портрет на Васил Левски с това описание и турските власти съвместяват портрета с неговото словесно физическо описание.

„Има какво още българските историци-османисти да издирват в османските архиви, да дадат нова светлина върху някои неизяснени моменти от разследването срещу Васил Левски, от процеса, от неговото залавяне”, споделя Дора Чаушева – директор на Националния музей „Васил Левски”, гр. Карлово.

Открити са още около 15 документи свързани с Апостола

До сега са известни 7 фотографии на Левски. Освен новооткритата, младият уредник на музея в Карлово намира още  около 15 документи, свързани с Апостола и с българското освободително движение. Предстои те да бъдат преведени на български език.

До този момент на 7 снимки е установено, че на тях със сигурност е Васил Левски.

Източник БТВ, снимки: Facebook