Галерия „Средец” събра почитатели на българското изкуство

Представяне на първата диалогична специализирана енциклопедия на изкуството„Творците говорят.77 интервюта за българската култура”

Вечерта на 7 ноември   Галерия „Средец” в София отвори врати за почитатели на  българското изкуството.

Настоящата изложба бе по случай представянето на първата диалогична специализирана енциклопедия на изкуството „Творците говорят.77 интервюта за българската култура” (I том). Тя разглежда българската скулптура на широка основа чрез интервюта, като представя светогледа и творческите търсения не само на професионалните скулптори, а и на творци работещи в областта на керамиката, дървото, кожата, медала, бижутерията стъклото, текстила и др.

Трудът съхранява данни и факти за значими автори на България от различни поколения, допринесли със своето дело за напредъка на българското изкуство – не цели изчерпателност. Той е памет като автентичен документ, от който всеки ще открие потребното за себе си.

       Авторът на книгата д-р Иван Кънчев

„Авторите съм подбрал с оглед на тяхното творчество. Главният критерий е техният принос, без да подценявам художествените качества на творбите. Новото не само като индивидуална изява, а и онова, което художникът е открил като творческа насока в разглежданата област”, споделя автора на книгата Иван Кънчев и допълва: „Представям развитието на изкуството като къща без покрив. Основата и колоните на първия етаж олицетворяват пионерите на българското изкуство. Следващият етаж се надгражда от други даровити личности, които със своя принос развиват изкуството в нови посоки. Така се изгражда скелета на сградата, задава се главното движение на изкуството. На тази основа техните последователи доизграждат започнатото. Едни от тях довършват стените, други оформят фасадата, а трети вътрешната среда, отбелязва д-р Иван Кънчев.

Проф. Ангелов

Пред присъстващите проф. Ангелов  сподели мнението си за книгата, като отбеляза, че чрез нея Иван Кънчев изнася едно нова методология.  Тази методология която въвежда автора ще бъде използвана по-нататък от нашите млади изкуствоведи, защото те ще се убедят в научните възможности на този подход, който е демонстриран в тази книга. Също така отбеляза, че в нея   виждаме осъществена на дело равнопоставеността между изящното и приложното изкуство и пожела успех на неговата книга и още подобни изяви.

„ Споделих с Иван Кънчев, че това не е книга, а диалогична енциклопедия, не просто енциклопедия, а такава в България все още няма. Тази книга е като самото изкуство, тя е наднационална, наднаучна. Изкуството по естество е над науката. То има ширини, които са далеч във времето и пространството и дълбоко в човешката душа. Тази книга е екзистенциална.  Тя може да научи човека не само как да прави изкуство и най-малкото как да оценява изкуството, тя  е книга по живеене. На второ място тя е онтологична книга – т.е.  която борави с начала, защото голямото изкуство не е от днес за утре и не е от вчера.

 

                      Писателят, поет и богослов Митко Димитров

Голямото изкуство идва от онзи момент в който Бог е направил човека от пръст и кал, сподели  писателя, поет и богослов Митко Димитров  и още: „За да бъде възможна тази книга са изминати над 5000 км. в нашата мила Родина. Тя е абсолютно автентична. Все едно, че вие разговаряте с тези хора, които сме предложили на вашето внимание.  За мен тази книга е уникална и когато тя стане 3 тома, /във втория том ще влязат художниците, а в третия –  графиците/  вече  няма да бъде надградима. А за да бъде надградена, трябва да минат поне 100 години, да има съвсем нови творци, със големи заложби, по-добри от  тези които наблюдаваме тук и със по-голяма бройка творци да се направят 10 тома, за да надградят това пособие, което има биологична форма.

„Всяко едно интервю, което излезе в тази област ще бъде като последица от неговата пионерска работа, което означава, че Иван Кънчев вече е влязъл в историята на българското изкуство, каза в заключение Митко Димитров.

Репортаж и снимки: SOFIAPRESS.COM