Галерията на Анастас Константинов в Стария Пловдив вече работи като музей

„Искам да направя тук едно летище, от което картините ми да излитат на Запад и после част от тях пак тук да се връщат“

В множеството зали са предоставени знакови произведения от творчеството на художника, напуснал този свят преди 2 години. Концепцията за музейното пространство е на съпругата на художника Емилия Константинова – арт мениджър и преподавател в академията за музикално, танцово и изобразително изкуство.

„Мястото е музейна експозиция за съвременното изкуство на Анастас и се надявам, че този белег, който оставихме в годините ще продължи да посреща хора от цял свят и в бъдеще. Горе е отворено ателието му, където посетителите могат да видят светая светих, където той твореше”, споделя съпругата на художника проф. Емилия Константинова и допълва -„Представени са част от ранните му творби и за  щастие един фрагмент от закритата му изложба от комунистическия режим /1986 г./. Една врата със свещ, защото останалите неща по стечение на обстоятелствата по онова време са били изпотрошени. В другите пространства са неща от последните му творби”.

„Той казваше, че рисува с чувство и с цвят. Всичко останало го виждате в момента, правеше се на прима виста. Ние от неговото обкръжение имахме възможността да видим и творческия процес – как се случват нещата и да ги коментираме. Той си изгради собствен стил, неподражаваше на никой, категоричен е неговия брат инж. Николай Константинов.

Достъпът до музей ще бъде само с предварителна ангажираност, предварителна заявка /по телефона/ за да можем да запазим този автентичен дух и да има специално отношение към всеки посетител.

Проф. Константинова припомни думите на Анастас: „Искам да направя тук едно летище, от което картините ми да излитат на Запад и после част от тях пак тук да се връщат“.

Къщата с галерия през годините е събирала известни писатели, творци, артисти, меценати, изкуствоведи и учени от различни краища на планетата. Скрити от погледа на света, интелектуалците често обменяли мисли, водели философски разговори и обсъждали идеи.

Оттук нататък мястото ще остане отворено за провеждането на различни културни мероприятия и образователни програми с приоритет към децата. Къщата ще остане като белег и духовно пространство и за идните поколения.

За разлика от музеите, в памет на някоя личност, произведенията не са подредени в хронологичен вид, а по-скоро следват разнообразната тематика, която Анастас изследваше при тяхното създаване. Ще бъдат показани и ранни картини, отразяващи бунтарския дух на твореца срещу властта, както и фрагменти от затворената му изложба през 1986 г., явяваща се първата концептуална изложба в художествения живот по онова време. Представените документални филмови кадри от интервюта на художника са важно допълнение към разбирането за неговото творчество. Музейното пространство ще изненада зрителя, провокирайки всички негови сетива чрез разнообразни форми на изкуството.

Галерията ще продължи да бъде средище за специални културни и частни събития, програми за изкуство, запазвайки своя необикновен дух – символ на интелектуалния подвиг и житейска отдаденост на твореца Анастас.

Отделни посетители и организирани групи ще могат да разгледат целия комплекс и да се потопят в света на художника с предварително заявено посещение

„Константинов бе един от най-ярките и самобитни творци в града на художниците, както обичат да наричат Пловдив. „Анастас смяташе, че българският художник е носител на тракийския ген. Наследил е тяхното отношение към живота и изкуството. Колкото и да се правим на модерни и технологиите да са навлезли в живота ни, ние интуитивно носим в себе си тракийския дух”, категорична е Емилия.

Анастас Константинов завършва „Живопис” във Великотърновския университет през 1982 г. През 35-годишната му творческа кариера има над 40 самостоятелни и 120 групови изложби. Негови творби са притежание на Национална художествена галерия – София, Софийска градска художествена галерия и почти всички градски художествени галери в България, собственост на акционери на МОМА – Ню Йорк, както и в значими колекции в Европа, Съединените щати, Арабски емирства, Япония и др.

БНТ,сники: Facebook