София – 140 години столица

На 3-и април 1879 г. депутатите в Учредителното събрание в Търново, единодушно избират за столица на Княжество България град София

Според данни от първото официално преброяване на София през 1880 г. жителите на столичния град са 20 856, от които 12 368 са мъже. Само 11 395 са родени в града, а останалите 9106 са дошли отвън. Архивите сочат, че когато София става столица, в града е имало 11 694 жители, 2 училища, 10 хана, 120 дюкяна и 3306 къщи.

На 3-и април 1879 г. София е обявена за столица на България

Предложението е на един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките проф. Марин Дринов, а мотивът – поради географското разположение и потенциала за икономически растеж.

По време на дебатите тогава народният представител Драган Цанков казва: “Ние имаме две столици – Търново – историческа, и София – правителствена. Затова аз предлагам и занапред София да си остане за резиденцията на княза, а в Търново да става коронацията на княза”.

След Съединението на Княжество България и Източна Румелия (6 септември 1885) София става столица на обединена България.

През първите няколко десетилетия след Освобождението в София са построени едни от най-известните сгради, които оформят уникалния вид на столицата – Народното събрание, Народният театър “Иван Вазов”, Централната минерална баня, Академията на науките, Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Народната библиотека, храм-паметникът “Св. Александър Невски” и др. Най-красивите и впечатляващи от тях са обявени за паметници на културата.

* Предстоящи събития

Празничната програма е разнообразна и включва събития, които ще бъдат интересни и за децата. Ретротрамвай по централните софийски улици, всяка сряда между 16.00 ч. и 18.00 ч. и с участието на актьорите от театър „Сириус”. Вход свободен в общинските музеи и Зоологическата градина на 3-и април, както и концерти на открито и закрито с участието на Софийски духов оркестър и други музикални и танцови състави. Сред празничните събития е и фотоизложба в клуба на фоторепортерите. Представените на изложбата фотографии показват София в периода от 1879 г. до първото десетилетие на XX в. През тези години тя се превръща от малко изостанало селище с около 12 000 жители в столица на България и модерен европейски град.

Изчезва наследството на Османската епоха с ориенталските пазари, джамиите с минаретата и схлупените едноетажни къщи. На тяхно място се появяват съвременната улична планировка, новите обществени и частни сгради, електрическото осветление, трамваят и други благоустройствени придобивки.

Настъпилите промени в облика на града и живота на неговите жители, запечатани от камерите на старите фотографи, представляват автентични и ценни свидетелства за историците и любопитни гледки за съвременниците ни.

 Изложбата се открива на 3 април от 18.00 ч. в клуба на фоторепортера, намиращ се в подлеза между Министерски съвет и Президентството.

* Изложба  „Духовна София”

Изложбата „Духовна София”  на Десислава Кулелиева е по повод 140 години от обявяването на София за столица и може да бъде видяна до 17-и април в Галерия „Сердика”.

„От дълги години снимам София и съм показала нейните красоти в 4 изложби, детайлите на София. Реших да покажа  един по-различен поглед – духовните храмове. Реших да направя тази изложба, защото България от векове е пример за етническа  толерантност и мирно съжителство на различните религиозни общности.

Опитала съм се да покажа каква енергия носи всяко едно духовно място в София. Изборът ми да направя моята изложба в Галерия „Сердика”  е това, че тя  се намира в най-старата част на София – женския пазар. Тук, тази част се води зона на толерантността. Опитала съм се да съчетая архитектурният детайл със символите на духовността. Посланието е, че трябва да бъдем по-духовни и да бъдем по-добри хора”, споделя Десислава Кулелиева, фотограф.

Източник БНТ, снимки: Facebook