Накити на тракийска принцеса направиха фурор в Кърджали

Изключителен интерес предизвика изложбата „Долината на река Върбица – живот през вековете VI в.пр.Хр.– XIV в“, открита в РИМ – Кърджали. Сред експонатите са сребърни и бронзови украшения, изящни керамични съдове, златни и сребърни монети и много други.

„Представяме три археологически обекта, проучени и в процес на проучване в последните три години. Изложбата е съвместна инициатива на РИМ Кърджали и Етнографски комплекс Златоград.Автори на експозицията са археолозите Полина Пиперкова и Благовест Молев”, обяви директорът на музея Даниела Коджаманова.

На откриването присъстваха Александър Митушев, човекът, който финансира проучванията, проф.Николай Овчаров, историци, ученици, учители, любители на старините, граждани.„Първият обект е от елинистическата епоха от края на IV в.и началото на III в. пр.Хр до I в., ръководител на проучванията е доц. Здравко Димитров от НАИМ, обясни Полина Пиперкова.

Другият обект е също от района на село Бенковски, това е скален гроб от същия период, в него са намерени ценни находки – бронзови и сребърни украшения, принадлежащи на погребана знатна дама, най – вероятно тракийска принцеса. Погребението е открито в могилен некропол.

Проучванията са извършени под ръководството на гл. ас. д-р Любен Лещаков от НАИМ. Пиреркова, която е и зам.- ръководител на една от експедициите, посочи, че третият обект е от Средновековието, това е църква от IX – X в. край с.Добромирци, продължила своето съществуване през XIII- XIV в. Научен ръководител на проучванията край Добромирци е проф. Николай Овчаров. „Идеята за тази проучвания възникна преди няколко години в разговор с Алексанъдр Митушев как да бъде развита дестинацията между Кърджали и Златоград, която е наситена с паметници.Този район на Бенковски се оказа много богат, проучвания са правени на различни места още от 2003 г. Това, което изследваха археолозите, вече запълва една голяма празнина в този район на границата на Източните и Западните Родопи”, обясни проф. Овчаров.

В изказването си Александър Митушев, директор на Етнографския комплекс Златоград, който финансира експедициите, подчерта, че това е добър пример на публично – частно партньорство.

”Средствата за проучвания са недостатъчни като цяло, но по този начин може да се опази културното наследство от набезите на иманяри и да се помогне за развитието на културно – истотирическия туризъм”, посочи Митушев, който анонсира, че в момента текат разговори и преговори за продължаване на проучванията и през есента.

 

 

 

АВТОР Ирина Ангелова