Възторженият пантеист Кеазим Исинов

Галерия “Контраст” представя Кеазим Исинов, един от най-емблематичните художници, представител на декоративно-фолклорната тенденция в българското изкуство, тясно свързан с националния ни епос, превръщайки го в своя собствена душевност. Неслучайно, в едно свое интервю той споделя: “Художникът трябва да е като Антей, свързан със земята, да черпи сили от нея.”

В изложбата, посветена на 80-годишнината на художника, са включени платна от средата на 60-те години на ХХ век до днес. Това дава възможност на зрителя да проследи дългия творчески път на Кеазим Исинов и моралния рефрен в картините му – от една страна, вътрешна духовна уравновесеност, а от друга – предупреждение да не попаднат идните поколения в свят без Дон Кихотовци; без Орфей, опиянил с музиката си земните твари и природата; без митовете и легендите на нашите предци; без респекта към българските светци; свят без магия, вълшебство и любов. Митично-приказният му свят със своята особена поетика и възторжен пантеизъм, с типично неговия орнаментално-сюрреалистичен фолклоризъм, оживява в запомнящия се стил, характерен със запълване на картината чрез детайлното изписване на короните на дърветата, цветята и предметите – стил, който наподобява “везбеното богатство” на старите майстори, овладяващи плътно пространството на творбите, за да не остане празно място, в което да се вмъкне злото.

Въпреки че тематичният диапазон на Кеазим Исинов включва серия картини, посветени на големите майстори в европейското изкуство, както и на връзката на човека с природата, негов приоритет остава християнското изкуство, по-конкретно иконното. То е сложило отпечатък върху вътрешната светлина, която излъчват, в плътността на кафявия и огненочервения колорит, в сребристите и синьо-зелени тонове на пейзажите в цяло, издаващи типично негова цветна магическа полифония.

Ретроспекцията на творчеството на Кеазим Исинов обяснява още веднъж прозвището му на “възторжен пантеист”, открояващ се още по-осезаемо в днешния, оголен и осиротял от идеи, мечти и утопии, свят.

Изложбата се открива на 10 ноември в 18.30 ч. и ще остане в арт салона на ул. “Цар Самуил” 49 до 5 декември. Куратор е проф. Аксиния Джурова.