Запознайте се с Тамара Лампицка – еманципираната бохемка на 20-те години

Тамара Лампицка е наричана “баронесата на четката”. Ако някой има амбицията да навлезе в холивудските социални кръгове, няма да има шанс за успех, преди да се сдобие с портрет, рисуван от бляскавата художничка.

“Независима жена, която винаги отстоява себе си.”

 

“Моят портрет”(Автопортрет в зелено Бугати,), Тамара Лампицка, 1929г., частна колекция, @dailyart

 

Тамара е роден във видно заможно семейство. Нейният баща е престижен руски адвокат с еврейски корени, а майка й – полска представителка на висшето общество. Тя получава добро образование и скоро се превръща в светска млада дама, която пътува много и се занимава с изкуство. Тамара посещава Италия, за да изследва италианските майстори, разглежда Френската ревиера и швейцарските пейзажи. Чест гост е на представленията на операта в Санкт Петербург, където една вечер вниманието й бива привлечено от привлекателен млад джентълмен. Това е Тадеус Лампицки, адвокат и Казанова, за когото тя се омъжва скоро след срещата.

Тамара и стилът ар деко 

“Идилия”, Тамара Лампицка, 1931г., частна колекция, @dailyart

След Болшевишката революция през 1917г, младоженците напускат Русия и отсядат в Копенхаген, след което в Лондон и накрая се установяват в Париж. Там Тамара започва да учи в утвърдената Академия за изкуства в Монпарнас под менторството на набистите(приятелски кръг от млади постимпресионисти и авангардни художници), сред които са Маурис Денис и кубистът Андре Лоте.В характерния за художничката геометричен стил лесно може да бъде открито влиянието на кубизма. Картините на Тамара са олицетворение на елегантния стил ар деко през бляскавото и бурно второ десетилетие на 20-ти век. Убедителни и плътни, обемите на идеализираната жена се появяват като противоположност на фона на индустриални градове или съвременни технологии.

Любов и кариера 

 

“Телефонът”, Тмара Лампицка, 1930г., частна колекция, @dailyart

 

Първата самостоятелна изложба на обещаващата млада художничка е поставена през 1925г. в Милано, Две години по-късно тя печели първата си голяма награда на Международното изложение за съвременно изкуство в Бордо, Франция. Същевременно тя е бохемка, която води интензивен светски живот. По това време той е определян от обществото за “скандален”, поради множеството й любовни връзки с мъже и жени, сред които са поетът Габриеле д’Анунцио, австро – унгарският барон Карл Куфнер вон Диоцег и френската писателка Колет. Интимна приятелка е с прочутата актриса Грета Габро.

Завинаги Дива

“Портрет на Мадам М”, Тмаара Лампицка, 1930г., частна колекция, @dailyart

Избухването на Втората световна война насочва Тамара и нейният втори съпруг барон Диоцег към САЩ. Там тя бързо заема авторитетната позиция на най-предпочитана от светските кръгове и известни личности художничка. Освен, че рисува портрети, тя започва да декорира апартаменти на свои приятели в Ню Йорк. Въпреки това появата на абстрактния експресионизъм слага край на нейната кариера и картините й за известно време имат съдбата да заемат тавански помещения и складове.

Въпреки това Тамара Лампицка остава в историята като художничка, чиято работа акцентира върху фигурата на силната, уверена жена. Тя е творец, бохемка и феминистка. Еманация за силен характер, освободеност и еманципация.