Дизеловият скандал в Грмания говори за интересни правителствени връзки

Скандалът за измами с емисии, който започна с “Фолксваген” през 2015 г., сега се разпространи и включва всички големи автомобилни производители в Германия. През последните седмици се установи, че Daimler, VW, Porsche, BMW и Audi манипулират азотни оксиди от някои от дизеловите си автомобили, пише изданието Кварц.

Правителството набързо организира срещата на високо равнище със собственици на компании за коли, които отчаяно се опитаха да отхвърлят забраната за дизелови двигатели.

Индустрията трябва да ремонтира около 5 милиона дизелови автомобила с нов софтуер, така че да изпускат по-малко азотен окис и да плащат в обществен фонд за намаляване на замърсяването с дизелово гориво. Несъмнено срещата на върха също така имаше за цел да привлече вниманието към това как близките законодатели в Берлин са за автомобилните производители в страната.

“Това не ни се отплати, защото в крайна сметка не беше и в интерес на автомобилната индустрия”, казва Стефан Брацел от Центъра за управление на автомобили. “Те търсят начини за измъкване, защото ако делът на дизеловите автомобили намалее, производителите на автомобили ще имат големи проблеми, отговарящи на разпоредбите за CO2, които са определени за 2021 г.”
Вестник “Билд” съобщи в неделя, че държавният премиер в Долна Саксония Стефан Уейл е позволил на Фолксваген да редактира речта си от 2015 г. в регионалния парламент, който се занимава с дизеловия скандал. След проверка от VW, речта, поздравяваща VW като “перла на немската индустрия”, го накара да звучи така, сякаш производителят на автомобили не манипулира емисиите по предназначение. Долна Саксония, най-голямата държава в Германия, има 20% дял от VW, а Уейл има място в надзорния си съвет.

В срещата на върха не бяха поканени представители на групи за защита на потребителите или екологични групи, предизвиквайки критики, че приоритетът на правителството е да предпазва доходоносна индустрия, вместо да и държи сметка.
Тимо Ланг от германската организация с нестопанска цел LobbyControl отбелязва, че е “неудобно”, че скандалът на VW бе открит от американските власти вместо от германските. Наистина, погледът към броя на автомобилните изпълнители, които са направили прехода към политиката, и обратно, предполага добре омазнена въртяща се врата.
Няколко примера: министърът на транспорта Матиас Уисман, когато Ангела Меркел беше министър на околната среда, е президент на Германската асоциация на автомобилната индустрия от 2007 г. насам. Екарт фон Клайден е държавен секретар в канцеларията (част от вътрешния кръг на Ангела Меркел, след като тя спечели властта) преди да стане ръководител на външните отношения на Daimler. Томас Стег е заместник-говорител на правителството в продължение на седем години, а след това се присъединява към Volkswagen като главен лобист. Мениджърът на кампанията на Меркел, Йоахим Кошнички беше основен лобист на Opel.

Страховитата автомобилна индустрия на Германия засили икономиката на страната, създаде стотици хиляди работни места и превърна нацията в огромен износител. Благодарение до голяма степен на автомобилната индустрия, “Произведено в Германия” се превърна в убежище за качество, както и за инженерни и технологични постижения.
В замяна автомобилните производители могат да разчитат на политиците да се борят, когато става дума за лобиране срещу разпоредбите за замърсяване в Брюксел или за субсидиране на дизелово гориво. Германските производители на автомобили са поели големи ангажименти към дизеловите двигатели, за да гарантират, че ще изпълнят строгите нови регламенти на ЕС за емисиите на въглероден двуокис, идващи от 2020 г. – дизелите изпускат по-малко CO2 от бензиновите двигатели. Но дизелите могат да бъдат лоши за здравето на хората, благодарение на смог-изработването на азотни оксиди, които отделят. Те също така се оказват вредни за репутацията на германските производители на автомобили, както и за правителствата, които доброволно са тръгнали за пътуването.

One Comment on “Дизеловият скандал в Грмания говори за интересни правителствени връзки”

Comments are closed.