Празнуваме Благовещение

Всички християни – православни, католици и протестанти, празнуват днес един от най-големите празници – Благовещение

Според Библията на този ден Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството – сина Божий Исус Христос. Преданието разказва как в една ранна сутрин, а това била сутринта на 25 март, девойката Мария кротко седяла и четяла Светото писание. И когато прочела пасажа „Девица ще зачене и ще роди син“, се замислила развълнувано за това коя ли ще е тя. И  този момент долетял Гавраил, божият ангел вестител, и известил, е не друг , а тя е избраницата: ангелът влезе при нея и рече: „Радвай се благодатна! Господ е с тебе; благословена си ти между жените.“ /Евангелие от Лука, 1:28/

Църквата чества идването на благата вест с тържествена литургия. Народът нарича празника още Благовец. На този ден според предците ни пристигали лястовиците и щъркелите. Ако някой чуе кукувица да кука и джобът му е празен, значи цяла година ще го мъчи бедност и недоимък.

Хубаво е на Благовец да носите желязна пара и да я стиснете силно – така през годината ще се радвате на добро здраве и благополучие.

На този ден пробиват ушите на малките момиченца, бележат агнетата и яретата, защото се вярва, че на този благ ден по-леко и бързо зарастват всички рани и няма да ги боли. Садят овошки и зеленчуци, за да са сладки плодовете им. Срещу Благовец иманярите търсят заровени пари. Пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите, за да събират сладък мед. Вярва се, че на празника и най-силната отрова губи силата си.

На Благовещение обредно се гонят змии, гущери и бълхи. Стопаните премитат къщите и дворовете си, палят огньове, които прескачат, за да не ги хапят змии през лятото.  Жените не докосват игли, куки или конци. На празничната трапеза трябва да има задължително риба, като обикновено се приготвя рибник – риба с ориз. Тази традиция се спазва още от III век преди Рождество Христово.

На църква се отива с нова дреха, която става благословена и се носи по време на великденските празници.

Празникът се почита от много майки, защото Света Богородица е тяхна закрилница.

В България празникът се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде “нещо зелено” – коприва, спанак, лапад.  Задължително се пече пита, която намазана с мед, се раздава на съседи и близки.

Имен ден празнуват Благовест, Благовеста, Благой, Блага.

Снимка: wikipedia.org