Кубанският казашки хор с първо турне в България

Той е  един от най-старите музикално-танцови ансамбли на Русия

Основан е през далечната 1811 година. Преди 207 години, хорът започва съществуването си под    името „Черноморски военен певчески хор”. Участва в църковни богослужения. Малко по-късно през XIX в. започва да изнася и светски концерти. В неговия репертоар се съхраняват над  4000 произведения от най-различни епохи. Изпълняват се най-популярните казашки, руски и украински песни и танци, отражение на вековната история на една изключителна общност – казаците.

Проблемите идват със Съветския режим. Казаците са подложени на репресии и хорът е неколкократно разпускан и отново сформиран. През 1974 г. ръководител на ансамбъла става Виктор Захарченко и днес , 40 години по-късно, той продължава да изпълнява тази длъжност.

 

Виктор Сорокин и Евгения Попова споделиха, че за предстоящото им турне в България ще представят най-доброто от последните 200 години.

„Нашият кубански хор за всичките тези 208 години носи в България най-яркия, най-богат репертоар. Ще бъдем в София, Велико Търново, Варна, Бургас и Пловдив. Групата ще наброява повече от 100 човека, сподели Виктор Сорокин.

Как се съхранява музикално наследство от над 4000 произведения?

Историята на хора е от 1811 г. Хорът знае както светски,така и духовни песни. Виктор Захарченко, който е несменяем ръководител на хора създаде научно-творческо обединение, има цял научен център, създават се сборници, събират се по места,  всичко което е съществувало в  радиоархивите, и в съответните градчета, селца се съхранява в музея на Казанския хор”,  разказва Виктор Сорокин.

За това как е станала част от хора Евгения Попова разказва, че преди 14 години се е явила на прослушване, изпълнила е 3 песни, била е одобрена и така е станала вокалистка, а по-късно и солистка на хора. Тогава е била на 18 години.

Музиката на Кубанския Казашки хор

Винаги с възторг и учудване, защото само като видят нашите казаци в костюмите и като чуят песните ни се трогват до сълзи от текстовете им. Зрителите ликуват и изпитват истински възторг, стават на крака без значение къде сме на концерт дали е в чужбина или в Русия. Надявам се и в България да оставим положително отношение. Ще бъде много приятно и да се срещнем и с български артисти.

Репетициите на хора

Виктор Захарченко организира генерални репетиции. Тогава се хорът се събира в Концертната зала в гр. Краснодар, където е основан хора и под негово ръководство се изпълняват  песни на генералната репетиция.

За историята на хора

„Всички знаем трагичната история на казачеството в Руската империя, че са били подлагани на геноцид. Имало е много емиграция сред тях. Напускали са пределите на държавата и благодарение на тях са се запазили регалиите на Кубан. Сега тези регалии са върнати в Краснодар и това струва страшно много. Григорий Концевич, който е бил регент на хора е бил обвинен в заговор против властта и е бил разстрелян, разказва Виктор Сорокин.

Символа на казачеството

„Това което ни запазило са традициите, песните, събирани с години, десетилетия, векове  – благодарение на нашия ръководител, който е събирал зрънце по зрънце всички тези песни, влязащи в репертоара. Всичко, което той е събрал се издава под формата на сборници и ще бъде предадено на следващите поколения.  Така, че тези, които не знаят ще имат възможността  да прочетат историята на хора. Към днешния ден песните стават класика. Виктор Гаврилович  е пазител на цялото това наследство.

На 18 юни Кубанския казашки хор ще пеят в зала 1 на  НДК, на 19 юни във Велико Търново, 20 юни във Варна, 21 юни в Бургас и на 22 юни в Пловдив.

Източник БНТ,снимки: Facebook