Чешкият център представя Вацлав Хавел – гражданин и драматург

Изложбата е начало на серия от събития посветени на бившия президент

Тя  е подготвена от чешкия Институт по изкуствата – Театрален институт и онагледява премиерите на театралните пиеси на Вацлав Хавел на чешките и чуждестранните сцени от началото на 60-те години до днес.

Вацлав Хавел

Автор е на петнайсет театрални пиеси; неговите размисли, фейлетони, есета, и речи излизат в книжен формат в Чешката република и в чужбина.

В Чешкото посолство и чешкия център  център е подредена изложба, която представя Вацлав Хавел, като гражданин и драматург.

Изложбата беше открита за посетители с парчета история от различни пиеси и житейски моменти, свързани с един човек, който променя историята не само на Чехия, но и на цяла Европа – Вацлав Хавел. Повод за изложбата е 30 години от така наречената нежна революция или от промените 1989 г. в Европа.

 „Тази изложба е начало на серия от събития посветени на бившия президент Вацлав Хавел,организирани от нашето посолство и чешкия център. През м. април предстои  представянето на политическата биография на бившия президент, написана от чешкият журналист Даниел Кайзер и после ще има серия от събития, посветени на 30-годишнината от нежната революция 1989 г. в Чехословакия”- споделя посланика на Чешката република в София Н.пр. Душан Щраух.

Всичко започва от думите, от тези пиеси за любовта на Вацлав Хавел към драматургията, въпреки, че много трудно той успява да учи това нещо.

 „Виждаме един друг аспект, една друга страна на Хавел, който може би незаслужено е непознат у нас, но все пак се надявам, че доста хора знаят за него. Като че ли тук е сърцето на Хавел, в драматургията. Той наистина много трудно успява да се добере до шанса да следва, но все пак го прави, и започвайки през 1960 г. като сценичен работник.

Сърцето на Вацлав Хавел е в драматургията

Толкова е силна любовта му към театъра, драматургията и драматургичния текст, че той търси всякакви начини, за да бъде ангажиран и да бъде по-близо до театъра и успява. Тук ще видим много рядко срещани и изключително ценни снимки от малкото постановки, които успява да постави на сцените на театрите в Чехия. След 1968 г. поставянето на негови пиеси е абсолютно забранено, но те продължават да живеят на сцените в Западна Европа – Швейцария, Австрия, САЩ, – разказва издателя Виктор Лилов.

Изложбата ще бъде представена на 21 февруари в 18.00 ч. от режисьора Антон Угринов и ще има четенe на маса.

 „Точно така, ще представим една пиеса, която вече е поставяна в България и то непосредствено след промените. Става въпрос за „Аудиенция”. Миналата година съвместно с Чешкия център имахме удоволствието да направим една друга пиеса от така наречения цикъл Ванекови пиеси и това беше протест. Тестът беше четен за първи път в България –  направихме актьорско четене. „Аудиенция”е от тази поредица, която показва по един много достъпен начин какво означава живот в истина. Какво означава човек да не се отказва от свободата на мисълта,от ценностите, които направиха Европа свободна днес. Това е червената нишка в пиесата. Тя свързва властта на безвластните с неговата драматургия”, – допълва Виктор Лилов.

Вацлав Хавел е роден на 5. 10. 1936 в Прага, Чехословакия. Той е писател и драматург, един от първите говорители на „Харта ’77“, политически затворник, водеща личност при политическите промени през ноември 1989 г., последният президент на Чехословашката република (21. 12. 1989 г. – 20. 7.1992 г.) и първият президент на Чешката република (26. 01. 1993 г. – 02. 02. 2003 г.).

Умира на 18. 12. 2011 г. в с. Храдечек край Трутнов.

Източник: БНТ