Четвърто издание на „Опера на стадиона“ 2019

Костюмите на Денис Иванов за спектакъла на операта „Трубадур“ на стадион „Берое“

На 7 юли, от 21.00 ч. на стадион „Берое“ в Стара Загора ще оживее безсмъртната опера на Джузепе Верди „Трубадур“. Сценографията е на художника на Старозагорската опера Тодор Демеров, вече утвърден майстор в „опитомяването“ на огромни пространства и трудни терени. Творческият екип се обединява около идеята да представи „Трубадур“  като една класическа, но необикновена постановка – извън конкретното време, нестандартна, тайнствена, населена с призраци и привидения, но и с цветовете на любовта. Такава е режисьорската концепция на Огнян Драганов, по която Денис Иванов нарисува скици за костюмите и избра платовете, а вече е на прага на реализацията на своите фантазии, заедно с майсторите от ателиетата на Старозагорската опера. „Трубадур“ е втората мащабна оперна постановка, в която талантливият артист е ангажиран да подготви костюмите – миналата година Денис Иванов проектира и направи солистичните костюми за спектакъла на операта „Набуко“ отново  на стадион „Берое“. Младият художник спечели възхищението на световната оперна дива Мария Гулегина при нейното първо идване в България. Тя изпълни ролята на Абигайл от операта „Набуко“ на третото издание на Опера на стадиона в костюмите на Денис.

      Денис Иванов и Мария Христова-ръководител шивашко                                                                   ателие

Тази година режисьорът и директор на Старозагорската опера Огнян Драганов не се поколеба да възложи на Денис Иванов отговорната задача да „облече“ новата постановка на операта „Трубадур“, която се подготвя специално за четвъртото издание на „Опера на стадиона“- 2019.

„В творческото си проучване и художествени търсения по костюмографското решение на постановката на операта “Трубадур” изследвах късната готика – актуалният за произведението стил и епоха на действието и конкретно Бургундската мода – кратък и не толкова експлоатиран стил, но добре познат на всички от средновековните гравюри и фрески на приказни легенди и митове. При разговора си с режисьора – Огнян Драганов, се изненадах приятно от неговата концепция и посока, които ми дадоха възможност за експерименти и по-смел кръгозор от изразни средства. Неговата идея за “Граф ди Луна – Граф Дракула” е дръзка, обективна и изцяло се съдържа в драматургията на операта и тази конкретна посока за “страшната приказка на ужасите” събуди у мен интерес към задълбочаването в естетиката на късната готика. Конкретната режисьорска линия на Драганов, че Леонора е единственото човешко същество в спектакъла, а всички останали са демони и бесове, чиято жертва става тя,  рефлектира върху цялостното ми костюмографско решение. Лишен от традиционната цветност и в силно ахроматизирани тонове, силуетът на костюмите е крайно семпъл, лаконичен откъм фини детайли и ненужни украси и пряко кореспондира с индивидуалността на образите. Извел съм, като лайтмотив готическия витраж, който присъства във всички солистични костюми и ще въздейства на аудиторията така, сякаш артистите са “излезли” от чудните стъклописи, актуални за епохата. Костюмографията е силно повлияна и от архитектурата, с нейните геометрични и кубистични форми, акцентиращи линията на времето и създаващи едно модерно и актуално внушение и излъчване. Единствената буквална препратка към историческия период е островърхата дамска шапка, позната от чудните гравюри със средновековна тематика. Все пак – това е период на изключителен романтизъм и лиризъм, както и на голяма агресия и примитивност. Време, в което хората са вярвали в дракони и вещици, време на идеята за “дамата на сърцето” и рицарството, с войници поети и певци – трубадури, възпяващи своята дама на сърцето, очакваща любимия във високата кула…

         Денис Иванов, Мария Христова – костюм Леонора

За свое постижение смятам интерпретацията си на образа на Азучена. Образ любим на публиката, но и страдащ от определена шаблонност, насложена през годините в различните постановки. Аз видях в образа на циганката призрака на нейната майка – изгорената вещица, като обладана от демони, магьосница, гадателка. Азучена е измъчвана от ужаса, който е преживяла и манията й за отмъщение, както и обсебването от духа на майка й я превръщат в изпепелено от огъня на омразата призрачно видение… чудовище…  Тя е самата кукумявка, явяваща се в полунощ на пълнолуние…

За любителите на мистиката и трилъра, както и на любовните страсти и рицарски битки, “Трубадур“ на Стадиона ще възкреси тази вълшебна легенда и ще пренесе зрителя в света на приказките, най-страшните, но и най-въздействащите…“

На 7 юли зрителите ще видят в главните роли от операта „Трубадур“ великолепните оперни изпълнители Зоран Тодорович, Кирил Манолов, Елена Баръмова, Даниела Дякова, Александър Марулев, Ивайло Йовчев, Емилия Джурова, Игнат Желев и др., оркестър, хор на Държавна опера-Стара Загора, представители на Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур“, деца от сдружение „Свят без граници“. Спектакълът ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера Ивайло Кринчев. Диригент на хора Младен Станев.

                                                           Денис Иванов

Денис Иванов е роден в Стара Загора.  През 2013 г. завършва магистратура в НМА “Проф. Панчо Владигеров” София със специалност „класическо пеене. През същата година дебютира на сцената на ДО Стара Загора в спектакъла на операта “Пощальонът от Лонжюмо” /премиера за България/. Има студиен запис в ролята на Олд Шетърхенд от премиерното представяне на мюзикъла “Винету” от проф. Румен Нейков, Участва в оперни спектакли и концерти на сцената на Старозагорската опера /”Мадам Бътерфлай”, „Кармен“, “Дидона и Еней”, “Фантомите на мюзикъла”, “Макс и Мориц” и др./

През 2015 г. завършва магистратура, отново в НМА София със специалност  “Музикално-сценична режисура”. През февруари същата година прави и своя режисьорски дебют в Държавна опера-Стара Загора с адаптиран вариант на оперите “Сватбата на Фигаро” и „Вълшебната флейта“ от Моцарт, със своя сценография и костюми. На сцената на Държавна опера-Стара Загора Денис постави с изключителен успех операта за деца „Пинокио“ от проф. Александър Йосифов. Приказният спектакъл гостува на много сцени в страната и винаги се посреща с възторг от детската публика. Негови са и костюмите за детския мюзикъл „Едно лято в едно блато“. През 2017 г. направи и своя успешен дебют в голямо балетно заглавие – Денис Иванов е художникът на костюмите и декорите за балета „Лебедово езеро“ от П. И. Чайковски. Денис Иванов е автор на костюмите на главните герои в операта „Набуко“ от Джузепе Верди с участието на световната оперна дива Мария Гулегина на стадион „Берое“на 8 юли 2018 г. Младият и изключително талантлив Денис Иванов получава през 2016 г.  правата на „Малкият принц“ – това последно произведението на маестро Йосифов лично от композитора.

В момента Денис Иванов продължава своето обучение в магистърската програма „Сценография за музикален театър” при проф. Светослав Кокалов и доц. Марина Райчинова в Националната художествена академия.

От 2007 г. Денис Иванов се занимава с дизайн и изработка на сценични костюми за оперите “Дон Карлос”, “Йоланта”, “Евгений Онегин”, “Макбет”, “Мадам Бътерфлай”, “Борис Годунов” и др. През 2013 г. негови костюми играят на сцената на НМА София в студентската  постановка на операта “Вива ла Мамма” на режисьора Румен Нейков През август 2014 г. е поканен като асистент-художник за премиерата на операта “Отело” на сцената на Варненската опера, с режисьор Емануел Кордолиани. През септември 2014 г. прави първото си ревю-спектакъл, на което представя 60 от най-добрите си костюми.

От 2013 г. е педагог по специалността “актьорско майсторство” в НУМСИ „Христина Морфова” – Стара Загора

През годините организира и участва в множество концерти и спектакли с именити артисти като: Калуди Калудов, Анна Дитри, Елена Баръмова, Елена Чавдарова, Ивайло Джуров, Тихомир Андролов и др.

Работи в екип с пианистката Полина Влахова от 2005 г. по различни проекти.