Млякото в новите опаковки е със същото качество, доказват лабораторни изследвания

Снимка: Thefluidlens.com 

Полипропиленовите опаковки са абсолютно безопасни и запазват биологичната стойност на българското кисело мляко, като не повлияват на съдържанието на полезната му микрофлора. Това показва серия от изследвания, проведени в четири акредитирани лаборатории, включително и в Агенцията по безопасност на храните.

Резултатите

Анализите са за млечни продукти „Димитър Маджаров-2″, ОМК (марка „Верея”), „Полидей” („Домлян”), “Булдекс” (“Ралица милк”), “Лактима” (“Балкан”) и държавната “Ел Би Булгарикум”. През юли компаниите предадоха за изследване произведено от тях българско кисело мляко по БДС, опаковано в два вида опаковки – досегашната полистиренова опаковка и в по-съвременната полипропиленова опаковка.

Направените тестове са за миграция (за безопасност на опаковките, предназначени за контакт с храни) и за микробиология и органолептика (запазване на качествата на киселото мляко по БДС). „В резултат на проведените изследвания е доказано, че не се наблюдава миграция на химични вещества от полипропиленовата опаковка в продукта, което е от изключително значение за качеството му”, казва доц. д-р Райна Бряскова от ХТМУ – София. 

“Изпитването не показа нищо ново, което да не е известно на всички в бранша”, твърди главният технолог на “Трейс-Ипома”, инж. Николай Коляндов. “Полезните млечнокисели бактерии се развиват еднакво добре, както в полистиренова, така и полипропиленова опаковка при запазване на уникалното им съотношение. Киселото мляко, опаковано в полипропиленови опаковки, отговаря на органолептичните, физикохимичните, микробиологичните характеристики, вкус, аромат и консистенция съгласно изискванията на стандарта БДС 12:2000.”, подчертава той.

Заключенията на експертите от четирите специализирани лаборатории, в които бяха проведени тестовете, за пореден път подкрепят становищата, залегнали в европейското и българско законодателство, според които полипропиленът е одобрен за контакт с храни при спазване на общите и специфични изисквания. В България той е разрешен и приложим за опаковки на млечни продукти още през миналия век (1982 г.). 

Производителите обясняват решението си да направят публично достояние резултатите от проведените тестове с желанието да бъдат пресечени спекулации, появили се през лятото, че в полипропиленовите опаковки киселото мляко губи уникалните си свойства и се превръща в йогурт. Според тях е важно потребителите да не бъдат ограничавани в избора си на опаковки за кисело мляко по БДС при липса на реални аргументи срещу използването на полипропиленови опаковки.

Предисторията

През юни т.г. „ОМК“, „Димитър Маджаров-2″ и „Полидей” поискаха промяна в стандарта за българското кисело мляко (БДС) в частта му за опаковките с искане да се разреши те да са „от материали, предназначени за контакт с храни, съгласно изискванията на европейските и националните нормативни актове”. В момента БДС допуска само три вида опаковки – от стъкло, керамика или полистирен.

Изискването да се използват опаковки само от един вид пластмаса – полистирен – е ограничаващо и противоречи на пазарната логика и позволява на фирми – производителки на опаковки, да спекулират с цената на единствения възможен материал.

Техническият комитет на Българския институт за стандартизация не разреши промяна в стандарта в частта на опаковките. Според привърженици на статуквото в полипропиленовите опаковки киселото мляко губи уникалните си свойства и се превръща в йогурт. Представените резултати от изследванията опровергават това твърдение.

Припомняме, че по повод взетото на заседание на Техническия комитет на Българския институт по стандартизация (БИС) решение да не се осъвремени БДС стандартът при киселото мляко при опаковките, производителите излезнаха със следната позиция: ” Изключително сме разочаровани от натиска, който се оказа върху нас като производители с доказано качество на продукта и с доверието на потребителя. Отказваме да участваме във войната, която се води срещу нас. Вярваме, че рано или късно БДС стандартът при българското кисело мляко ще се осъвремени.  Българският потребител има право да консумира своето уникално кисело мляко, със същите полезни за здравето качества, по същата стара рецепта, но в по-безопасни и по-щадящи околната среда опаковки.Опаковките на XXI век.”