The telegraph: 19 причини да посетите най-евтината страна в Европа- България

България е на върха на почти всяко проучване на най-евтините дестинации в Европа. Но  източноевропейската страна предлага повече от просто ниски цени, пише The telegrapf.  Изданието посочва 19 причини защо туристите трябва да посетят страната ни.

Ето и някои от тях:

  1. Евтино е

Първо, нека да разгледаме цената. Слънчев бряг, един от най-популярните морски курорти на Черно море в страната, е обявен за най-евтиното плажуване в Европа за четвърти път от четири години насам. Три ястия за двама с бутилка вино (само 19.53лв ),  Слънчев бряг е излязъл пред задминава, Алгарве. Това не ни изненадва.

  1. Плажовете са повече от слънчеви

“Има някои хубави кафенета и ресторанти. Изпихме няколко бири (1,30 паунда за две) и поръчахме прясна риба от Черно море “, казва Адриан Бридж, пратеник на “Telegraph Travel’s”, след посещение във Варна.

  1. Има сладки крайбрежни градове

Приблизително една трета от черноморското крайбрежие на България е изградено от златисти пясъчни плажове. По него ще откриете някои очарователни крайбрежни места като Несебър, “Перлата на Черно море” и обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

  1. Изненадващо епични планини

Красотата на България не спира с плажовете. Всъщност едва започва, предвид забележително живописните планини на страната. Вземете Рила, най-високата планина в България и вълнуващите пешеходни преходи. Нейното древно тракийско име означава “добре напоявана планина”, което би обяснило защо е осеяно с блестящи езера.

  1. Не е точно раят на земята, но е близо

Планината Мусала е най-високата на Балканите 2,925 метра. “Добре, раят не е място на земята. Но ако беше, бихте могли основателно да го поставите на около 40 мили южно от София. Защото върхът на Мусала е толкова близо до мястото на ангелите, колкото ще намерите между Алпите и Кавказ“, коментира Паул Блумфийлд, от изданието.

6 Има повече от 120 манастира

Един от най-популярните е Рилският манастир, който се намира в Рила планина. Основан през 10-ти век, защитеният от ЮНЕСКО обект е бил разрушен от пожар в началото на XIX век, след което е възстановен и сега представлява “майстор на творческия гений на българския народ”, според ЮНЕСКО.

  1. Има мощи на своето комунистическо минало

България, като бивш член на Източния блок, също може да се похвали със здравословна доза сталинистка архитектура. София, столицата на страната, е дом на Ларго, славен комунистически ансамбъл от три сгради на социалистическия класицизъм, поръчан през 1951 г. и завършен през 1957 г. Статуята на Владимир Ленин е заменена през 2000 г. от една от Св. София.

  1. Също така се гордее със зашеметяващите катедрали

Отвъд брутализма на комунистическата епоха, какво ще кажете за спокойните куполи на катедралата “Св. Александър Невски” в София? Сградата е една от най-големите източноправославни катедрали в света, втората по големина на Балканския полуостров и може да побере 10 000 души.

  1. България се връща назад

Както свидетелстват двата  видни римски амфитеатъра, България има римско минало (пост-тракийско и персийско). Пловдивският театър, построен през втория век от н.е., е един от най-добре запазените в света и все още се използва за представления, в които могат да бъдат настанени до 3 500 зрители.

  1. Храна и напитки

Националната напитка в страната е райка, ракия, произведена най-често от ферментирало грозде или сливи. Макар че офертите, закупени от магазините, вероятно ще бъдат около 40% , внимавайте за домашно приготвени вани, които могат да се простират до 80%.

  1. Трябва да се направи ски

България също така е дом на някои от най-добрите и най-евтините ски курорти в Източна Европа. Банско е най-популярният (и често се нарежда на върха на проучванията, имайки предвид най-евтините ски почивки на континента). “Банско е стар град, разположен в живописния Национален парк Пирин, който е катапултиран през 21 век чрез монтаж на модерни асансьори по склоновете му и изграждане на много нови жилища, много близо до основата на Новата кабинка за достъп до склоновете “, казва Крис Гил и Дейв Уотс за телеграфския ски и сноуборд.