Приключи вторият конкурс на издателство „Лексикон” за исторически роман за 2018 г.

Ръкописът на Милко Кръстев „Орехова поляна” спечели наградата

Галерия „Средец”  на Министерство на културата беше домакин на церемонията по награждаване на победителя в конкурса за исторически роман на издателството за българска литература „Лексикон”. Ръкописът спечелил наградата носи заглавието „Орехова поляна”, а негов автор е Милко Кръстев.

„Позволяваме си да даваме тема по която авторите да мислят и да развият в художествена форма определен исторически период от нашата история. Това е втората година на конкурса. Първата година темата беше общоисторическа, а тазгодишната тема на конкурса беше „Богомилството – влияние върху българската и европейската история”.  Миналата година журито беше 5-членно, а тази година е 3-членно,  тъй като ръкописите са по-малко – 18, а миналата година са били 23.  Журито беше в състав: Деян Енев, Александър Секулов и Недялко Славов и тримата много известни автори , получавали награди. Извършихме предварителна работа в самото издателство, четейки всичките ръкописи” и допълва присъдена е една единствена поощрителна награда – за „Орехова поляна“ на Милко Кръстев от Асеновград, по която обаче предстои много работа, сподели Йордан Антов, издател.

Издателят Йордан Антов

От тези 18 ръкописа са били откроени 5, в които, по думите на издателя, е имало „зачатък на роман“. „Може би темата „1 септември 1944 – 27 април 1960“ се оказа костелив орех за пишещите“, предположи Йордан Антов и допълни: „Миналата година бяха отличени пет ръкописа, от които три наградени и още два планирани за издаване и един от тези ръкописи стана абсолютен бестселър в момента. Това е книгата „Задругата” на Добри Божилов. Тя не беше наградена от журито, тъй като начина на писане не отговарял на канона на историческия роман”.

Йордан Антов съобщи още, че се обмисля разширяване на времевата рамка на конкурса – от сегашната една година, до година и половина. Сега са обявени две теми – за двата следващи конкурса, за да може човек да има време и избор.

„Това е един изключително необходим конкурс за нашата литература, защото такива конкурси възкресяват опита да се запази историята. Той идва много навреме, събужда и завихря не само голям читателски, но и авторски интерес”, отбеляза Недялко Славов – писател и член на журито.

Източник, снимки:Facebook, БНТ