Съюзът на артистите в България връчи наградите „ИКАР”

Представлението на Иван Пантелеев „NeoДачници” спечели 2 статуетки – За най-добър спектакъл и за режисура

На церемония в Народен театър “Иван Вазов” бяха връчени наградите Икар 2019. Събитието бе открито със специално изпълнение на Лили Иванова, а негови водещи бяха Александър Кадиев и София Бобчева.

Награда за водеща женска роля получи Ива Тодорова за „Приятно ми е, Ива!“ от Ива Тодорова, постановъчен консултант Стоян Радев, Театър 199 „Валентин Стойчев“, както и за драматургичен текст, излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите.

Драматургичният текст е базиран на живота, посочи Ива Тодорова. Завършила е при Крикор Азарян и Тодор Колев, които още в първия час са казали на класа, че най-важното нещо е да наблюдават – драматургичният текст е точно това да наблюдаването на живота, преживяването на  радостите, тъгите, безобразия, бързане, бавене, мързел, всичко.Завръщането във театъра на Ива Тодорова, е след 10-годишно прекъсване и то с моноспектакъл, което е много рисковано. Това на което е заложила, за да си върне доверието и вниманието на публиката Тодорова отговори:

Ива Тодорова в сцена от спектакъла

„На текста, и на желанието да го направя. Човек не може да тръгне да прави нещо, ако няма този порив с който бута стени. Дълго време исках да направя това нещо, разбира се до мен стои Стоян Радев и целия екип на театър „199”. Да това е моноспектакъл, но монопспектакъл не се прави сам. Камен Донев, Мариус Куркински са страхотни имена в моноспектаклите, които задвижват с енергията си толкова много хора, за да се случват нещата. Идват млади хора, които носят много енергия и вярвам, че именно те са нашите учители, а не ние техните”, каза още носителката на ИКАР.

Спектакълът е част от програмата на театър „199” представленията са на 2-ри април, 29-и април. Също така  „Животът е сън” може да бъде видян на 21-ви април в театър „Азарян”.

Награда за водеща мъжка роля получи Боян Арсов за Сехизмундо в „Животът е сън“ по Педро Калдерон де ла Барка, реж. Дина Маркова, Театър „Зонг“, Център за култура и дебат „Червената къща“

Боян Арсов – Сехизмундо

„Конкуренцията беше сериозна. Това е една огромна пиеса, много силен космичен текст, мощен, с много теми.  Искахме да го направим по един по-алтернативен начин, не по класическия и затова избрахме „Червената къща”  за място където да направим представлението. Самата тема минава през тялото на актьора в случая Сехизмундо, не просто в думите и действията, и през тялото, как той истински го страда, бори се, радва се и т.н. Радвам се, че от халето на Сточна гара се стигна до тези две награди и благодаря на публиката, която ще в началото ни подкрепи и ни каза: давайте, не се отказвайте, бъдете смели, търсете още”, споделя Боян Арсов.

„НЕУДАЧНИЦИ” ОТ МАКСИМ ГОРКИ

грабна две статуетки: за режисура – Иван Пантелеев и за най-добър спектакъл

Награда за дебют получи Дина Маркова за режисурата на „Животът е сън“ по Педро Калдерон де ла Барка.

 „Класическа пиеса като тази, предполага множество интерпретации.  На първо място се спряхме се като тема между действителността и илюзията, кое е сън и кое реалност и какъв сън можем да изберем да сънуваме. Второто е темата за човека – дали той се ражда чудовище или бива превърнат в такова, вследствие на възпитанието, средата, това което му се случва. Определено вярваме във второто. Това, че човек се изгражда в хода на своя живот и той има правото на няколко базови избора в крайна сметка в зависимост от това, което му се случва и в случая Сехизмундо се адаптира към един свят, който ние го виждаме, като антиутопичен. Нашата реалност, която е един кошмарен сън”, отбеляза Дина Маркова.

Боян Арсов и Дина Маркова /вдясно/

За това как са започнали работа и са стигнали до този успех,  за трудностите, които са имали още от самото начало, тъй като не са знаели къде ще репетират, тя споделя: „Намирах ме  зали, после се оказва, че трябва да търсим друга, всеки месец бяхме на ръба.  Започнахме  репетициите в едно хале на Сточна гара, където са постилахме  различни неща заради Боян, защото той почти през цялото време играе на самия под”.

Спасителният пояс се оказва Центъра за култура и дебат „Червената къща”, която им дава шанс. След като минава премиерата и получават номинациите, се оказва, че не могат да играят представлението в „Червената къща”, защото е затворена за неопределено време. Театър „Азарян” им дава възможността да  играят представленията си и така отново на ръба.

Благодаря на Съюза на артистите в България, които организират цялото събитие, каза в заключение Дина Маркова.

За куклен спектакъл – „Филифьонката, която вярваше в бедствия“ – Държавен куклен театър Бургас.

Наградата за куклено изкуство – Георги Спасов за ролите му в „Нос“ по Николай Гогол от Веселка Кунчева и Ина Божидарова, реж. Веселка Кунчева.

Награда за поддържаща женска роля – Весела Бабинова 

Награда за поддържаща мъжка роля – Йордан Ръсин за Глигор в „Нова Библия“, – Театрална работилница „Сфумато.

Наградата за сценография получи Никола Тороманов за “Дивата патица”, приз за “Майсторско техническо осъществяване” спечели постановката “Опит за летене”. 

Наградата авторска музика беше присъдена на  Павел Терзийски за „Дом за овце и сънища“ .

Награда за цирково изкуство, излъчена от Гилдията на цирковите артисти е за Стоян Митев за принос към цирковото изкуство в сферата на дресурата.

За постижения в илюзионното изкуство Гилдията за атракционни и сценични изкуства, както и Гилдия за вариететно изкуство присъжда наградата на Данчо Баджиев.

Наградата за съвременен танц и пърформанс, излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства отиде при Ива Свещарова и Вили Прагер. 

 Награда за съвременна българска музика, излъчени от Гилдията на музикалните артисти – Кирил Пелтеков–Stamely за авторската му композиция „Dignity ”.

Награда за дублаж, излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа – жени –Василка Сугарева за Топси в „Мери Попинз“, при мъжете наградата е за Здравко Методиев за Тоби в „Скорпион“.

Награда на Асоциацията на куклените театри – Рада Москова.

Ромео Попилиев получи наградата за критически текст за „Цензурата по времето на комунизма или режимът на забраняване – позволяване“, Рива 2018.

Куклен театър – Стара Загора взе грамотата за най-успешен театрален сезон, излъчена от Министерство на културата.

Грамота за постигнати високи постижения в културния мениджмънт, излъчена от Министерство на културата е за Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив.

Михаил Мутафов с награда “ИКАР” за чест и достойнство – снимка Веселин Василев

Наградата за педагогическа дейност отиде при  проф. Елена Баева.

Лили Иванова и Стефан Цанев бяха отличени със специални награди, съответно за принос към музиката и културата и принос към българския театър.

Източник: БНТ, снимки: Facebook