Къде и как ще бъде отбелязан денят на българското кино

В чест на Деня на българското кино – 13 януари, Националният филмов център и Столична община в сътрудничество с Българската национална филмотека, Националния дворец на културата, Съюза на българските филмови дейци и Съюза на артистите в България организират прожекции на български филми в шест софийски киносалона.

  Филмовата програма е с вход свободен с изключение на билетите за най-новите филми – „Вездесъщият“, „Възвишение“ и „Дъвка за балончета“  в кината „Люмиер Лидл“ и „Одеон“, които само на 13 януари са на специалната цена от 5 лв. Пълната филмова програма можете да видите тук.

  От 2005 г. по инициатива на Националния филмов център на 13 януари – датата на първата публична прожекция на филма на Васил Гендов „Българан е галант”, българската филмова общност чества своя професионален празник.

 

  През изминалана година четвъртият игрален филм на Стефан Командарев  „Посоки“ беше избран за програмата „Особен поглед“ в Кан. За пръв път от 30 години български филм попада в престижната селекция. В същата програма участва и копродукцията „Уестърн“ на Валеска Гризбах. ¾ на Илиян Метев спечели „Златен леопард“ в секцията „Режисьори на настоящето“ в Локарно. Редица участия и награди завоюва и документалният филм „Пощальонът“ на Тонислав Христов. Сред успешните копродукции с българско участие се наредиха и „Белгийският крал” на Питър Бросенс и Джесика Удуърт, “Реквием за г-жа Й.” с режисьор Боян Вулетич. “Синът на София” на Елина Псику.

 

  През 2017 българското кино спечели множество международни награди и участия в конкурсни прогами, но за първи път от много години спечели и сърцата на българските зрители, като четири пъти оглави седмичния бокс офис с филмите: „Воевода“ на Зорница София Попганчева, „Бензин“ на Катерина Горанова и Асен Блатечки, „Възвишение“ на Виктор Божинов и „Дъвка за балончета“ на Станислав Тодоров – Роги. През изминалата година с подкрепата на НФЦ бяха реализирани над 50 пълнометражни и късометражни игрални, документални и анимационни продукции, които отбелязаха изключителен успех пред българската и световната публика.

 

  През 2015 София бе обявена от ЮНЕСКО за Творчески град на киното.