41 години от създаването на галактиката

Днес, 25 май е дата, която за повечето хора е просто ден, за други е рожден ден, а за трети е празник, който е фанатично приет от редица зубъри (така наречените nerd-ове). Всъщност, може да се каже и че е рожден ден, но на цяла една галактика.

Та, знаем датата, а годината е 1977.
Междузвездни войни излиза на екран и това малко или много, променя културната история на света. Филмът се превръща в култ, а “Star Wars” става една от най-големите търговски марки, обикаляща цялото земно кълбо (с малки изключения, може би, като Северна Корея).

В началото, никой не е предполагал какво предстои да се случи с филма. Режисьорът, Джордж Лукас, бил крайно разтревожен от резултата. Опасявал се, че неволно е направил детски филм, който никой не би искал да гледа. Дори по време на снимките, Марк Хамил (Люк Скайуокър) мислел че участва в нещо несериозно, дори леко глуповато. Докато репетирал диалозите с Антъни Даниелс (C-3PO), му споделил, че се чувства леко засрамен от участието си в нещо такова. Даниелс отвърнал, че за него няма проблем, защото ролята му е зад маска, така че никой от приятелите му няма да разбере за присъствието му във филма.

Е, това не успокоило Марк Хамил. Колкото до Лукас, след направата на първия филм (Star Wars IV), нямал никакво намерение да продължи да работи по поредицата. След приключването на предния му филм (American Graffiti), изпаднал в глад и бедност. Тогава получил и финансиране за сценарий на научно-фантастичен филм и в рамките на две години работил именно върху Междузвездни войни. Материалът бил с такава големина, че се е очертавало да бъде един, шестчасов филм, но от студиото решили да го разбият на три части.

Така или иначе, умората след проблемния първи Star Wars, отказала режисьора за известно време от потенциално продължаване на поредицата. Също така, той не искал да прави такъв тип филми, тъй като бил по-запален по арт киното.

Големината на галактиката отговаря и на големината на историите покрай създаването на поредицата, сравними с няколко тома учебници и енциклопедии. Но въпреки проблемите в процеса, фактите са ясни – филмът излязъл на екран и покорил света. Освен това, продължава да го прави. Днес е и премиерата в щатите на ретроспективния филм за историята на Хан Соло – “Solo: A Star Wars Story”. Предстои да излезе и финалната част от поредицата – Star Wars IX, но колко точно би била финална, времето ще покаже.

Историята се повтаря и след Междузвездни войни 3, никой не очакваше продължение. Напълно възможно е, дори след 20 години, някой да реши да направи още филми. Галактиката е огромна и както в реалния свят проблемите и конфликтите продължават ежедневно, напълно закономерно е това да се случва и в паралелна фантастична сфера, каквато е Star Wars вселената. Стига някой да напише добър сценарий. Но това, което носи на поредицата статут на шедьовър, е дълбочината в смисъла на нещата, които се вкарват във филма.

За всичко има препратки и символика
Историята от Междузвездни войни носи много информация за империята древен Рим, за Втората Световна Война, за религията и проче. Най-малкото (ако сте запознати), преминаването от физическо състояние в духовно (трансформацията в Jedi Master), не ви ли напомня поне малко на Възкресението на Исус Христос. Точно тези детайли създават красотата на поредицата, защото не предлага нещо немислимо, невъзможно, нелогично, било то и фантасмагории, а предлага обработка и рекунстоиране на информация за света, която вече знаем.

За това вярваме в това, което виждаме на екрана и колкото оплаквания да събират някои части от поредицата, основно от заклетите фенове, цялостната представа за Междузвездни войни е хубава. Веднъж захапал въдицата и въвлечен в събитията, галактиката те дърпа към киносалона и силата те провокира към желание да разбереш какво ли са намислили сега представителите на “тъмната страна” и как ще реагират нашите приятели от “светлата”. Е, няма проблем и да си за лошите, стига да не се биеш в училище като последствие.