Дончо Дончев изнесе поредица от пърформанси в Германия

 Дончо Дончев, единственият български художник с изложба в ЦЕРН, реализира своя нов идеен проект в Германия. “Ноктюрно синьо” е пъфроманс, съчетал в основата си музикални композиции с рисуване на живо, пред публика. Подготвя се от три години и съчетава работата на Дончо с цигуларя и автор на композициите Антон Сяров и унгарския пианист Стив Синкович.

 “Няколко пъти в годината работя с Антон Сяров, който живее от двайсет и няколко години в Германия. Идеята е аз да рисувам по време на съвместните им със Стив Синкович концерти.” – споделя Дончо Дончев пред екипа на Sofiapress.

Пърформансът се изнася на различни места, най-вече в катедрали в Германия, чието пространство приляга най-удачно на концепцията.  Последното участие на творците е в замъка в Диленбърг, чиято катедрала с над стотина места е истински архитектурен шедьовър в стил готика. Нещо повече, според Гьоте тя е най-доброто, което ни е оставил готическия стил,

една от картините, създадени по време на концерта

“Действително нивото беше много високо – само подбрана публика. Присъства и самият принц, собственик на замъка, на когото проектът изключително се хареса.” – разказва Дончо.

По време на концерта художникът рисува – към всяка една музикална композиция създава картина. Със стихването на музиката на сцената са създадени около 10 – 12 произведения, които съответно се разпродадават веднага след пърформанса. Освен тях в катедралата са изложени и картини на Дончо Дончев, които е рисувал преди това към проекта „Ноктюрно синьо.” 

Идеята за подобна форма на изразяване занимава художникът от доста време. Поднасянето на неговото изкуство на живо, пред публика се харесва на музиканта Антон Сяров, с когото се свързват чрез общи познати. Съвместната им работа води до поредицата от концерти, изнесени наскоро в Германия, от които най-грандиозен е последният, в замъка Диленбърг. 

На въпроса какво е усещането да рисуваш на живо, по време на концерт Дончо Дончев е категоричен: “Това носи страхотна емоция и адреналин. Усещам контакт с публиката, усещам енергията. Тя се отразява върху моето рисуване. Много е различно от творческата медитация в ателието, където си сам. Хубаво е човек да редува нещата, поне така смятам аз. Дава едно разнообразие и свежест”

Подобни проекти са реализирани и България, но преди години. Художникът работи тогава съвместно с групата The Golden Projects, но вече трудно се случва съвместно осъществяване на подобни неща. Заедно, обаче, са имали подобни пърформанси в Русе и в София  – в Sofia Live club, Swinging Hall, в Studio 5. “Скоро не знам дали ще има нещо подобно, но то и не трябва да се преекспонира. Трябва да го усетиш, не е лошо да има паузи понякога. Но се възприема добре, изключително топло от публиката.” – завършва Дончо Дончев