Изложба ”Форми на сетивата” в галерия ”Портрет”

Стъклото е основният материал в експозицията, представен като контрапункт на масовото използване на пластмасата.

В периода  26 – 28 февруари в галерия „Портрет“ „ФОРМИ НА СЕТИВАТА“ ще подреди предмети от стъкло за интериора от FineArc – ателие за дизайн и изкуство и икебана от Радостина Драгостинова. Специалните благоухания от Greenleaf също ще бъдат част от изложбата, която показва как деликатно можем да внесем естетика в ежедневието ни.

Изложбата ще бъде открита от 18.30 часа на 26 февруари, сряда в галерия ”Портрет”.

  „Във „ФОРМИ НА СЕТИВАТА“, чрез детайли от бита ни, ние изграждаме връзка между мисълта, формите и петте сетива, за да покажем, че естетиката е навсякъде около нас, стига да имаме чувствителността да я видим“, разказва един от авторите на проекта – Александра Велева – Туши от ателие за дизайн и изкуство FineArc. Заедно с творческата й половина Стефан Велев, създават предмети за интериорамаси, пана, вази, саксии, лампи и терариуми, които ще представят по време на изложбата. Основният материал, с който те работят е стъклото, което посочват като контрапункт на масовото използване на пластмасата.

 FineArc

Преди две години FineArc започват да изработват съдове за кактуси, сукуленти и орхидеи, като прилагат техниката Тифани, за да постигнат геометрични форми, които внасят естетичност в съвременния интериор. Стъклените съдове позволяват да се наблюдават слоевете на пръстта в съда и светлината да прониква до корените, както е необходимо за отглеждането на орхидеи.

В рамките на “ФОРМИ НА СЕТИВАТА“ творческото ателие ще представи и предмети от духано стъкло, произведено в Чехия, изработени с помощта на майстор-духач. Предмети на Fine Arc от гравирано стъкло, както и такива, изработени с vossil vitra – изгаряне на органични материали между стъкла, също ще бъдат включени в изложбата.

„Ние вярваме, че естетиката е начин на живот и лимитираните дизайнерски продукти са възможност за специално отношение към ежедневието ни и самите нас“, казват Стефан и Александра Велеви. FineArc прави препратка към времената преди индустриалната революция и поточната линия, когато човекът е бил заобиколен от предмети, създадени от ръцете на творци и занаятчии. Масите и постаментите са изработени ръчно от масив, прибавяйки топлината на дървото към художественото стъкло със съдействието на фирма Арт Дизайн Стил.

 Радостина Драгостинова е икебанист, практикува изкуството икебана от 3 години. Любител е на фотографията, пише поезия и хайку.

 Икебана е древно японско изкуство и означава „да вдъхнем нов живот на цветята”. Откъсвайки едно цвете, ние му даваме втори шанс за живот, създавайки нов цветен пейзаж с него. Практикуването на икебана се нарича „Кадо“ или „Пътят на цвететo“. Един от основните принципи при икебана е използването на пространството. При създаването на красива, чиста композиция се отделя голямо внимание на асиметрията и „движението“ на елементите. Икебана акцентира върху форма, линия и цветови комбинации. Обичайно композициите се отличават с минимализъм и принципа “малкото е повече“.

Като традиционно японско изкуство икебана има както символичен характер, така и декоративна употреба. Съотношението на материите, стилът на подредба, големината, формата, структурата, обемът и цветът на използвания съд, мястото и поводът са от особено голямо значение. През 500-годишната си история икебана приема най-различни форми – от обикновена украса за дома до огромни пейзажи и новаторски скулптурни елементи, които могат да запълнят цяла изложбена зала.

Формите на Икебана се състоят от три основни линии, символизиращи хармонията между небето, човека и земята. Целта е в малък съд да се пресъздаде миниатюра на вселената с три от линиите на различни височини (висока, средна и ниска), като разположението на тези линии спомага за структурирането на триизмерна форма.

 Благоуханията на GREENLEAF, представени в България от Ивелина Йонова

Едно пътуване на Ивелина Йонова я среща със семейната фирма на Силвия и Боб Колдуел – GREENLEAF, създадена през 1975 г. Те разработват уникално ароматизиращо саше, което можем да ползваме навсякъде в дома си, изрисувано с много любов и талант, направено от нетоксичен инертен минерал – вермикулит, парфюм и 30 % рециклирана хартия.

Вермикулитът е уникален природен материал – екологично безопасен, биологично устойчив и с неограничен срок на ползване, огнеустойчив, с висока топло- и звукоизолация. Според специалистите вермикулитът е един от най-безопасните и най-уникални материали в света, намирайки изключително широко приложение в строителството, промишлеността, селското стопанство и растениевъдството. Интересното е, че свойството да регулира влажността на почвите и съдържанието на ценни за растенията микроелементи, го правят незаменим помощник при отглеждането на цветя, най-вече орхидеи, сукуленти – кактуси, алое, както и стайни растения – камелии, азалии и фикуси. Парфюмът е съчетание от специално подбрани натурални ароматни и синтетични масла, които са безопасни както за човека, така и за околната среда.