Какво се продаде в изминалите търгове на Сотбис и Кристис

Понеделнишката вечер на импресионизъм и модернизъм на аукциона Сотбис отбеляза общо 315.4 милиона долара в продажби. Това се случва един ден, след като в неделя се проведе аукционът на Кристис, който записа 297.2 милиона долара. Това е с 42% по-малко от миналата година, когато сумата бе 479.3 милиона.

„Трева и пеперуди” от Винсент ван Гог (1887), например, се очакваше да достигне 40 милиона долара, но лимитът ѝ едвам стигна и 30. Преди търга, Сотбис обявиха, че „Предвоенен парад” от Марсден Хартли (1913) е най-важната творба от американското модерно изкуство, участваща на търга. Въпреки това, обаче, картината не успя да получи дори едно наддаване.


Най-успешните за Сотбис
Редица други картини попаднаха в ръцете на новсобственик. Картината „Принципът на удоволствието” (1937) от Рене Магрит бепродадена за 26.8 милиона с такси, надвишавайки предходния рекорд насюрреалиста с цели 5 милиона.

„Град в полумрака” от Егон Шиле закова 21.5 милионадолара, които с таксите се превръщат в 24.5, а „Импровизация на махагон” (1910)от Василий Кандински достигна 24.2 и стана притежание на специалистът последвоенно и съвременно изкуство Грегоар Бийо.

Като допълнение на рекордната цена на Магрит, висини достигнаха и други картини. Например, „Апокалиптичен пейзаж” (1912) на Людвиг Майднер бе продадена на галерия Леви Горви за 14 милиона долара с такси. „Това е картина, която колегите ми и най-вече Хелена Нюман, преследват от десетилетия,” казва Джулиан Доус, вицепрезидент на галерията.

Друг рекорд бе записан с „Портрет на Джоузеф Фезенсак” от Оскар Кокошка, продадена за 20.4 милиона долара с такси, а междувременно три платна на Кандински сумираха цена от 67.8 милиона.

Въпреки че творбата на Марсден Хартли, на която от Сотбис залагаха много, не успя да се продаде, ръстът на продажбите спрямо миналата година е 17%. Това е добро постижение и повод за радост, в контраст на ситуацията в Кристис.

Най-успешните за Кристис
Въпреки спада спрямо миналогодишния търг, те същоуспяха да продадат значителни картини от големи художници и за големи пари.

Картина на Клод Моне достигна 31.8 милиона долара. “Лампата” на Пикасо отиде в Джош Тейн, банкер от Уол Стрийт, за сумата от 29.5 милиона. Пластиката „Котката” от Алберто Джакомети закова 17 милиона долара.

Въпреки азиатския колекционер, закупил „Моне” за сума, която се превръща в най-високата продажба за тези два дни като цяло – и за Кристис, и за Сотбис – специалисти от двата аукциона споделят, че активността от азиатския континент тази година е била много по-малка в сравнение с преди две години. Това е оказало сериозна роля в резултатите, тъй като пазарът на изток е голям и азиатските колекционери са едни от най-активните.

Предстоят и още търгове в Ню Йорк. Кристис щепроведат такъв с частната колекция на починалия наскоро Барни Ебсуорт, а заСотбис следва вечер със следвоенна и съвременна тематика.

artsy