Най-очакваната фотографска изложба у нас тази година

Фотографиите на Вивиан Майер – за първи път в София

След Лос Анжелис, Париж и Сао Пауло, над 100 цветни и черно бели фотографии на една от най-забележителните жени в световната фотография – Вивиан Майер, ще бъдат показани за първи път и в София с изложбата “В нейните ръце”.

Кърк Дъглас на премиерата на „Спартак“, Чикаго, 1960 © Наследство на Вивиан Майер, Колекция Малуф и галерия Хауърд Грийнбърг

Вивиан Майр прави над 100 000 снимки, който обаче са скрити за света. Огромна част от тях дори самата тя не е виждала, тъй като остават непроявени. Животът й минава между Ню Йорк, Франция и Чикаго, където се установява и работи 40 години като детегледачка. Смятана е за един от най-емблематичните автори на уличната фотографията. Името ѝ се нарежда до тези на Даян Арбъс, Робърт Франк, Хелън Левит, Гари Уиногранд, Мери Елън Марк, Джоел Мейровиц, а историята ѝ е също толкова забележителна, колкото и нейните снимки.

Нюйоркската обществена библиотека © Наследство на Вивиан Майер, Колекция Малуф и галерия Хауърд Грийнбърг.

Вивиан Майер е родена през 1926 г.в Ню Йорк, но прекарва детството си във Франция. Майка й е французойка, баща й – австриец, но той по никакъв начин не присъства в живота й. През 50-те се завръща в Ню Йорк сама и накрая се установява в Чикаго. Там работи 40 години като детегледачка. През свободните си дни обикаля Ню Йорк или Чикаго, а през годините пътува из различни части на света. Винаги е с апарата си Rolleiflex. На никого не е показвала снимките си. Нещо повече – повечето от тях и самата тя не е видяла, оставяйки ги непроявени.

* Творчеството на Вивиан Майер е открито случайно през 2007 г. и бързо се превръща в сензация.

Ню Йорк © Наследство на Вивиан Майер, Колекция Малуф и галерия Хауърд Грийнбърг.

В края на 2007 г. 29-годишният агент на недвижими имоти от Чикаго Джон Малуф се озовава в заложната къща RPN Sales, надявайки се там да открие стари фотографии от района на Portage Park, които му трябвали за книгата, която пишел в момента. Вниманието му било привлечено от няколко кашона, пълни с черно-бели непроявени филми от 50-те и 60-те. Купил ги за 400 долара. Така открива за света никому неизвестната до този момент фотографка Вивиан Майер. Aрхивирайки ги, с всеки нов кадър се убеждавал, че е попаднал на “нещо голямо”. И все повече се питал коя е тази тайнствена и талантлива жена зад камерата. Повече от година след покупката си попада на следа, намира плик от фотолаборатория с името на получателя: Вивиан Майер. Феминист, кинокритик, човек с мнение. В спомените на семействата, с които е живяла като гувернантка, тя е затворена и ексцентрична, но дисциплинирана и безпощадно смела в мнението си.

Умна, талантлива и много самотна. “Жена с много кашони”, спомня си някой. Друг: “Никога не говореше за семейството си, нямаше личен живот, приятели.” Непрекъснато ходела на театър, четяла, не пропускала изложби. Носела мъжки сака, палта и обувки, дори през лятото. И почти винаги – шапка. Децата, които гледала, я описват като Мери Попинс. Тя не просто се грижела и им давала любов. Предлагала им е свят, пълен с приключения. Спомнят си как веднъж им домъкнала умряла змия – за да им я покаже, да разкаже как да се пазят от нея и за да нямат страх друг път, как убедила млекаря да ги закара на училище с камиона си. Научила ги е да са смели и любопитни.

25 юни, 1961 © Наследство на Вивиан Майер, Колекция Малуф и галерия Хауърд Грийнбърг.

И вече порасналите деца твърдят, че са такива и досега – благодарение на нея.

Популярността й привлича нечувано внимание и през 2010 година снимките й започват да се представят в различни галерии и музеи из целия свят. Интересът и любопитството около живота й са огромни. Появява се и документалният филм Finding Vivian Maier.

Интересът към личността на Вивиан Майер започва да расте лавинообразно – не само заради невероятната ѝ история, а и заради забележителните кадри с всевъзможни градски сюжети и истински истории, в които тя улавя пулса на Ню Йорк, Чикаго, Маями, Париж през 50-те. След успешните изложби в Чикаго и Лондон холивудският актьор Тим Рот открива експозицията ѝ в Лос Анджелис, статии за нея се появяват в The New York Times, Time, The Wall Street Journal, The Independent, The Guardian. През 2015 г. биографичният филм “Да откриеш Вивиан Майер” (Finding Vivian Maier) е номиниран за Оскар. Внушителното творчество на Вивиан Майер включва истинска съкровищница от над 120 000 негатива и филми.

Творчеството на Майер започва да се появява на бял свят и се превръща в истинско откритие във фотографията. До момента една много малка част от всички открити снимки са проявени и показани, но и те разкриват един забележителен свят, който Вивиан е наблюдавала и заснемала през годините. Нейните черно-бели фотографии са невероятно съкровище, а тя самата е обявена за “един от най-големите американски фотографи”.

Вивиан Майер умира през 2009 година, а нейните снимки едва тогава започват своя дълъг живот.

Изложбата на Вивиан Майер е 11-а поред за “Майстори на фотографията” и ще се случи в партньорство между МУСИЗ, Столична oбщина, Посолство на САЩ, VIVACOM и Samsung, със съдействието на diChroma photography и с благодарност към Колекция Maloof и галерия Howard Greenberg,Ню Йорк.

Над 100 цветни и черно-бели фотографии на една от най-забележителните жени в световната фотография  ще бъдат показани за първи път в София.

Изложбата “В нейните ръце” ще бъде открита на 23 април в Софийската градска художествена галерия. Експозицията ще остане отворена за посетители до 2-ри юни.

Източник и снимки: БНР, МУЗИС