Изложбата „Преоткритият свят на Стара Европа” ще покаже археологическото ни богатство в Пловдив

Градът посреща 5 уникални съкровища, сред тях и Панагюрското

Това ще се случи в рамките на голяма изложба, представяща археологическото богатство на най-стария жив град на Европа в годината, когато той е и Европейска столица на културата. 

През периода 15 май – 30 октомври в Регионалния археологически музей – Пловдив ще бъде представена национална изложба със заглавие “Преоткритият свят на стара Европа“, която ще включва движими културни ценности от фондовете на Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей – БАН и Регионалния исторически музей- Велико Търново.

“Озаглавили сме я “Преоткритият свят на Стара Европа”, целта е – както сочи името, в годината на Европейската столица на културата да покажем, че Пловдив е възникнал преди 8000 години и се е развивал през цялото това време почти без прекъсване”, разказа Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей и домакин на проявата.

Освен находките, свързани с най-древното минало на града под тепетата, ще има и такива с национално значение. За всички пловдивчани и гости на града РАМ – Пловдив ще изложи Вълчитрънското златно съкровище, съкровищата от Хотница и Дъбене, ще гостуват находки от Рупите. Любимото Панагюрско златно съкровище също ще бъде върнато в Пловдив. Това – по думите на Кисьов, са експонати на обща стойност 43 000 000 евро и затова очаквано охраната им ще е засилена, а Министерски съвет вече гласува отпускане на държавна гаранция за застраховката им.

Панагюрско златно съкровище

Осигуряването на държавна гаранция на експонатите е общоприета европейска практика, която позволява реално да се намалят разходите за организиране на изложби, стимулира двустранното сътрудничество между музеите и мобилността на колекциите.
Правителството одобри осигуряването на държавна гаранция за временна експозиция, организирана от Регионалния археологически музей – Пловдив през 2019 година.
В съответствие със застрахователната стойност на експонатите е необходимо да бъде осигурена държавна гаранция за временни експозиции в страната в размер на 50 000 лв., като сумата ще бъде блокирана за периода на транспортиране на изложбата. 

Цените за посещенията в музея, обаче, няма да бъдат променяни, нито пък ще бъде въведен отделен вход за изложбата. “Целта ни е не да печели музея, а да представим Пловдив”, категоричен бе директорът. 

Представянето на изложбата ще допринесе за мисията на програмата “Европейска столица на културата“, а именно да подчертае разнообразието на европейската култура и да привлече вниманието към различните общности с фокус към културните различия и прилики.

* За музея

Регионалия археологически музей в Пловдив (РАМ – Пловдив) е една от най-старите културни институции в България. Официално открит през 1882 г., неговото развитие преминава през етапа на археологическо-нумизматичен кабинет до окончателното му обособяване като Археологически музей през 1920 година. Първоначално неговите фондове са съдържали нумизматична колекция от 1500 монети, етнографски и исторически документи, църковна утвар, старопечатни книги от ХVII – ХVIII в., 300 икони и картини на прочутите български художници Станислав Доспевски, Иван Лазаров, Цанко Лавренов, Николай Райнов, Златю Бояджиев и други.

Музеят притежава една от най-богатите колекции, съдържаща близо 100 000 експоната, произведения на човешкото изкуство и бит, свързани с историята на Пловдивска област и град Пловдив – наследник на един от най-големите и значими антични градове на Балканския полуостров – Филипопол. Във фонда са обособени седем колекции – праисторическо изкуство, тракийско изкуство, древногръцко изкуство, римско изкуство, средновековно изкуство, възрожденско изкуство, нумизматика. В седемте му зали са показани находки от региона на Пловдив от праисторията до средновековието. Най-старите експонати са керамични съдове от неолита, халколита и бронзовата епоха, накити и амулети, сечива от камък и бронз. От периода V-ІV в. пр.Хр. датира богата колекция от произведения на древногръцкото изкуство – съдове от сребро, златни женски накити за тяло и дрехи. Съдовете са открити в надгробните могили на одриските царекрай селата Дуванлий и Чернозем. Сред интересните експонати на музея са медицински инструменти от различни погребения във Филипопол (античното име на Пловдив ), изложени са и множество антични скулптури, оброчни плочи и др. От епохата на Средновековието са представени оръдия на труда, накити, стъклени гривни и гердани от ХІ-ХІІІ в., луксозна керамика, каменна пластика и др. От периода на Възраждането(XVIII – XIX век) датират богатата колекция от църковна утвар, старопечатните книги и други предмети. В специална зала с документи и снимки е разказана историята на музея. В нумизматичния фонд на музея се съхраняват около 60 000 монети, датиращи от VІ в. пр.Хр. до ХХ в.

В Археологическия музей се продават информационни материали, книги и сувенири.


Източник:РАМ-Пловдив, Plovdiv24;снимки:Facebook