Изложба „Майстори“ в галерия „Лоранъ“

15.04 – 15.05.2019

„Майстори“ е живописна изложба на галерия „Лоранъ“, чието заглавие по недусмислен начин ни въвежда в съдържанието й.  Тя обърква, ако решим да я изтъкваме, защото няма нужда от това. Тук веднага ще споменем имената на авторите, които сме включили: Владимир Димитров – Майстора, Васил Стоилов, Златю Бояджиев, Иван Милев, Никола Танев, Иван Ненов, Борис Георгиев, Цанко Лавренов, Иван Пенков и др. Колекцията се показва за първи път като част от творбите са културна ценност и е рядко съчетание от пластични качества.

Васил Стоилов е представен с нежен детски портрет с фина тонална градация. В него прозрачно преливащите тонове и меките загатнати сенки оформят овала на детското лице и ни дават осезаема представа за прозрачната детска кожа.  В допълнение използваната пастелна гама и контрастът й с лазурно-синята рокля постигат чистотата на детското излъчване.

При портретите на Владимир Димитров – Майстора неведнъж негов обект на внимание са първият му братовчед Павел и съпругата му Траяна. Спомняме си замислените  и меланхолични портрети на Павел в различни възрасти или знаковото произведение „Размисъл”, за което е модел Траяна. В портрета в изложбата избраният ракурс и предпочетеният формат – полуфигура създават усещане за монументалност. Впереният в зрителя поглед, гордо вдигнатите глави и  тъмната гама с няколко светлинни акценти засилват  внушението за открити и силни хора.  

Друг е подходът на Никола Танев, който в пейзажа си използва светлината, за да открои преекспониран на слънце изглед от о-в Самотраки. В него скупчените една в друга къщи сякаш стават източник на светлина. Преобладаващите бели, охри, пясъчни и маслинени цветове изтъкават върволици от  постройки, улички и хора от островното селище. 

В произведението си Борис Георгиев ни показва пасторално-идиличен пейзаж, в който се съдържат всички характеристики на иреалност. Майсторството на фините преходи е допълнено от използвания набразден ефект на основата като вид допълнително пластично изграждане.

Ключова тема в творчеството на Златю Бояджиев са пейзажите от  Стария град в Пловдив. В случая голямо форматната работа е сред емблематичните за художника мотиви. В нея виждаме повтарящи се места, затвърдили се като устойчиви елементи в платната му – камбанарията на църквата „Св. Св Константин и Елена“, Часовниковата кула, арменската църква, подстъпите към Стария град.

Изложбата може да бъде видяна от 15 април до 15 май 2019 г. Някои от показаните творби, могат да бъдат заменени с други, предвид камерното пространство на галерията и възможността публиката да се наслади на повече произведения.