Стефка Георгиева и нейният проект “Отче наш”

Стефка Георгиева е млад автор, който вижда в съвременната хипермодерна реалност прекалено много суета и претенция, затова търси универсални стойности в образци от миналото. Осъзнавайки, че вечността на творбата се състои в нейното многократно препрочитане, авторката се насочва към ново авторско моделиране и префигурации на художествени образи, превърнали се с времето в архетипи или образи на колективното несъзнавано.
Тези изображения са универсални и лежат в основата на общочовешката символика, митологичните разкази, вълшебните приказки и художествените произведения по цял свят. Персонажите и темите, които Стефка Георгиева разработва през последните няколко години, категорично препращат към женското начало и това ги прави подчертано постмодерни и същевременно свързани с проблемите на феминизма. Авторката разработва различни превъплъщения на жената – майка, даваща ново начало, олицетворяваща целокупността на възможностите, които се съдържат в ембрионалното състояние на съществуващото.
Материалите, които авторката използва за направата за творбите си, се асоциират в известен смисъл с актуални екологични проблеми. Тъканта е изплетена в буквален и преносен смисъл от огромно количество селектирани и обработвани полиетиленови материи и пластмасови пластини. Произведенията полемизират по един уникален начин с Вечността.
Шеговитият и невинно детски почерк на Стефка Георгиева намеква за речника на новия реализъм от 50-те и арте повера от 60-те години.
Препрочитането на отпадъчни, ненужни елементи, заети от съвременния постиндустриален живот, преоткрива по нов начин прекрасното и необикновеното в ежедневието. Вплитането на използвани от съвременното консумативно общество ненужни материи в нови тела на древни образи полемизира по специфичен с официалната култура. Повърхностите на творбите са композирани от разнородни по вид, форма и големина атоми и напомнят със строежа си структурата на весела и артистична молекула, каквато е и самата авторка.

Откриването на изложбата ще се състои на 2 март в Градската художествена галерия във Варна и ще може да бъде разгледана до 29 март.


Мая Манолова