80 живи опълченци откриват паметника на Шипка

100 000 души, след които 80 живи опълченци, откриват на 26 август 1934 г. паметникът на връх Шипка. На церемонията присъства цар Борис Трети

Истинският връх Шипка, на който е било главното командване при отбраната на прохода, обаче е на север от главното било и превала на прохода. Висок е 1232 м.

Върхът, където е днес Паметникът на Свободата, се е наричал Свети Никола. През 1951 г. с указ му е дадено ново име – връх Столетов (на името на генерал Николай Столетов, командирът на Шипченския отряд, към който са причислени и 5 дружини български опълченци). През 1977 г. е преименуван на Шипка, но връх Шипка вече съществува и, за да се избегне абсурда, на истинския връх Шипка се дава също ново име – Малка шипка.

Ето защо, днешният връх Шипка е изкуствено “преместен” с около 1 км на юг и е поставен на мястото на връх Свети Никола.

С Шипка е свързан и още един малко известен факт. Според първоначалния проект на върха на пресечената пирамида е трябвало да се постави огромен бронзов лъв, който да гледа на север. Той бил отлят в Софийския военен арсенал – от 28 бронзови части с общо тегло 28 тона. Трябвало за се пренесе на върха на части, за да се сглоби като обемен пъзел. Мулета и катъри изтеглят лъва до върха… И когато се умувало как 8-метровия цар на животните да бъде качен на кулата, румънското правителство обявило протест: не можело страшният звяр да гледа на север, защото това намирисвало на0 териториални претенции и плашело съседите. Тогава Министерският съвет решил лъвът да се обърне на юг, но по същия начин реагирали Гърция и Турция. Намеквало се е, че с този акт българите търсели реванш за Ньойския договор.

standartnews.com