Свободата води народа: Дьолакроа, Френската революция и Колдплей

Рожденият ден на Йожен Дьолакроа е една от знаменитите годишнини на месец април. За да почетем един от най-великите художници на Френския романтизъм, ви представяме неговия шедьовър “Свободата води народа”, вероятно неговата най-известна творба.

Картината, която се е превърнала в икона, служи за вдъхновение на много – от банкноти, до корица на албум на Колдплей.

Йожен Дьолакроа. Свободата води народа, 1830 г. Музей Лувър.

История на свободата

“Свободата, води народа” е картина, често свързана с Юлската революция през 1830 година във Франция. Представлява голямо платно, върху което се вижда жена в центъра, която развява знаме и носи пушка. Тя е боса, върви над телата на победените, направлявайки тълпата около нея. Това вероятно е най-известното произведение на Дьолакроа, известен като най-важния художник на Романтизма.

Йожен Дьолакроа е специалист по цветовете и това ясно се изразява в “Свободата води народа”. Внимателно Дьолакроа построява пулсиращ и динамичен сценарий за изключително актуална тема за неговото време. Tъй като малко участва във войната, той пише: “Ако не мога да се бия за страната си, аз рисувам за нея.”

Йожен Дьолакроа, Свободата води народа, детайл, Лувъра, 1800г.

Картината е за свободата и революцията. Първо, защото описва точно това. През 1830 година Франция се изправя срещу крал Чарлз Х, който е изключително неизвестен. Освен това той е много консервативен от политическа гледна точка и се опитва да възстанови стар режим, нежелан вече от французите. В художествен смисъл, картината представя революция, но и нещо повече: свобода. По времето на Дьолакроа художниците се подчиняват на правилата на Академията за изящни изкуства, които подчертават майсторството на рисуването като “неблагоприятно”. Дьолакроа обаче поставя повече акцент върху използването на цвят по безпрепятствен начин.

Година след създаването на картината, тя е купена от френското правителство, но не е изложена дълго време. Понастоящем картината е част от колекцията на Лувъра.

Знаци на свободата
Вече знаете, че жената е в центъра на свободата. Но какво ще кажете за героите около нея? Дьолакроа вярва, че идеали като свобода и братство са от основно значение за изграждането на по-добро общество. Точно заради това, той изобразява няколко социални слоя в картината. От ляво той показва прост работник, заедно с буржоазен интелектуалец (който ще бъде самият художник), а от дясно е изобразено момче, символизиращо силата на младостта.

Йожен Дьолакроа, Свободата води народа, 1800г, детайл
Дьолакроа, Свободата води народа, детайл, 1800г.

Мариан, символичната муза

Заглавието го прави очевидно – жената представена тук, е идеалът на свободата. Но дори като алегорична фигура, жената е повече от това: името ѝ е Мариан, което вероятно е съчетаване на две много срещани имена във Франция по това време – Мари и Ан.

(Любопитно е, че 18 години след революцията, се ражда Мари Ан Хубертина, френска активистка, която се бори за включването на жените в политиката, въпреки че представата за свобода е свързана с жената, жените все още не могат да гласуват или да заемат публична длъжност-макар женската фигура винаги да е избирана да представлява повечето алегории…)

Дори днес съществуват много препратки към картината: в Бразилия картината е върху местната валута, като може да се срещне и в други страни. Тя представлява републиката.

И още – през 2008 година, картината е избрана за корица на албума на групата “Колдплей”- великият CD Vila La Vida!

Coldplay. CD Cover Viva La Vida или Смъртта и всичките ѝ приятели. Източник: Pinterest.

В допълнение към корицата Колдплей продуцираха алтернативен клип за заглавната песен, където певецът представлява крал ( може би Чарлз Х) . Той пее: управлявах света, щях да се издигна, когато дадох дума. Сега сутрин спя сам, почиствам улиците, които притежавах, докато виждаме картината на Дьолакроа през цялото време. Изглежда, че романтичната картина и мечтата на френския художник може да ни вдъхновят и днес.