Днес е Игнажден! Човек не трябва да се ядосва, защото ще му е гневлива годината

С празника са свързани надеждите за благополучие и късмет на семейството

Коледните празници са най-вълнуващата част от  мразовитите зимни месеци. Те са изпълнени с домашен уют и тържественост, свързват се с вкусни гозби и бляскава украса. Това са дни, в които българската традиция повелява извършването на точно определени ритуални действия, чиято цел е да подсигурят благополучието на семейството и дома през новата година. Според народните представи през декември се ражда новото слънце, денят започва да нараства и тръгва новата земеделска година.  На 20 декември честваме един от най-важните зимни празници – Игнажден. В миналото на този ден хората отбелязвали началото на новата година. По това кой пръв ще прекрачи прага на дома на Игнажден се гадае какво ще донесе бъдещето. Традиционният обичай е „полазване” – първият гост на дома се нарича „полазник” и ако е добър и имотен човек, годината ще е спорна и щедра за цялото семейство. Щом влезе, полазникът сяда до огнището, а стопанката го посипва със сушени плодове, орехи, пшеница /да е плодородна годината/ и да го дарява като добър гост с риза, кърпа, чорапи и др. Той разравя жарта с дъбова пръчка и нарежда: „Колкото искрици, толкова пиленца, теленца, яренца, дечица, най-вече мед и масло и бяла пшеница в тая къща!, а всички в един глас отговарят: „Амин, дай Боже!”.

Според поверието от Игнажден започнали родилните мъки на Божията майка, които завършили на Коледа.

Народната мъдрост повелява:

На Игнажден не се работи, не се дават пари назаем, човек не трябва да се ядосва, защото ще му е гневлива годината; не се пипат кошерите, за  да не избягат пчелите; добре е човек да има пари в себе си, за да е богат през следващата година. За всеки член на семейството се замесва колаче /кравайче/, като едно се оставя за Бъдни вечер. От тестото се прави кръст върху някоя греда в къщата, за да пази дома от зли сили и уроки. Рано, преди изгрев слънце, жените почистват комините и разпръсват саждите извън дома, за да го предпазят от магии.

Празничната трапеза:

Игнажденскатата трапеза се подрежда предишната вечер и се състои само от постни ястия – игнажденска пита, варено жито, варена царевица, боб,булгур, пълнени чушки с ориз, зеле, картофи, ошав, орехи, чесън, лук, туршия от пипер и колаци.

Днес имен ден празнуват всички с имената: Игнат, Игнатка, Искра, Искрен, Огнян, Огняна, Светла, Светослав, Пламен и Пламена.

Снимка: Facebook