Качеството на водата в България, Унгария и Румъния се е подобрило

Качеството на питейната вода в България, Унгария и Румъния се е подобрило през последните години благодарение на финансовите средства от ЕС, но са необходими още значителни инвестиции, според новия доклад на Европейската сметна палата.

Одиторите са разгледали действията на ЕС относно качеството на питейната вода втрите държави членки. Проверката обхваща периода от присъединяването на държавите членки към ЕС до края на 2016г. Одитът заключава, че достъпът иснабдяването са се подобрили — главно поради значителните инвестиции на ЕС през последните години.

През периода 2007—2020г. финансовата помощ от Европейския фонд за регионално развитие иКохезионния фонд, отпусната за управлението иснабдяването спитейна вода вБългария, Унгария иРумъния, възлиза на 3,7млрд. евро.

Все още съществуват области обаче, вкоито водата от обществената водоснабдителна мрежа не отговаря напълно на изискванията, посочени вДирективата на ЕС за питейната вода, приета през 1998г. Освен това ще са необходими допълнителни значителни национални публични ичастни инвестиции, за да се осигури достъп до вода сдобро качество за всички граждани втези страни ида се гарантира, че водните съоръжения, финансирани със средства от ЕС, ще могат да се поддържат добре.

Финансовата подкрепа от бюджета на ЕС за тези водоснабдителни мрежи е значителна, но тя не следва да замести разходите на държавите членки“, заяви George Pufan, членът на ЕСП, който отговаря за доклада. „Взети общо, тези три държави ще трябва да инвестират над 6млрд. евро до края на 2020г., за да покрият нуждите си.“

Сметната палата препоръчва на Европейската комисия:

  • да проследява пропуските вмониторинга на държавите членки ида осигурява прилагането на Директивата за питейната вода;
  • да въведе изменения вДирективата, скоито да гарантира, че държавите членки ще информират Комисията относно дерогациите вмалките зони на водоснабдяване; да изисква редовно инавременно докладване от държавите членки ида наложи това изискване иза малките зони за водоснабдяване; да подобри изискванията за предоставяне на адекватна иактуална информация за качеството на водата, която потребителите използват; да насърчава държавите членки да предприемат действия, насочени към намаляване на загубите на вода.Държавите членки следва да:
  • изискват към критериите за подбор на проектите за водни съоръжения, които допринасят за постигането на националните цели, да бъдат включени иплановете за намаляване на загубите на вода;
  • гарантират, че вцената са включени иразходите за устойчива инфраструктура;
  • осигурят, ако е необходимо, финансова или друга подкрепа за домакинствата, за които разходите за услуги за ВиК надхвърлят равнището на социална поносимост.

Бележки към редакторите

Опазването на здравето на гражданите на ЕС чрез осигуряване на достъп до качествена питейна вода е елемент на политиката на ЕС от много години. От 1975г. ЕС е въвел законодателство по отношение на водите, което цели да защити потребителите иползвателите на вода от вредни въздействия. Директивата за питейната вода, която обхваща стандартите за водата, предназначена за консумация от човека, е приета през 1980г. ивпоследствие преразгледана през 1998г. Понастоящем Директивата отново е впроцес на преразглеждане.

През декември 2013г. инициативата „Право на вода“ (Right2Water), създадена от европейски граждани, събира 1,9млн. подписа. Тя приканва Европейската комисия „[…] да предложи законодателство, вкоето достъпът до водоснабдяване иканализация се признава за право на човека вприетия от ООН смисъл, както ида насърчи водоснабдяването иканализацията като жизненоважни обществени услуги за всички“. През 2014г. Комисията насърчава държавите членки да гарантират достъп до минимално водоснабдяване за всички граждани на ЕС.

Специален доклад №12/2017: „Прилагане на Директивата за питейната вода: качеството на водата идостъпът до нея са подобрени вБългария, Унгария иРумъния, но нуждите от инвестиции остават значителни“ е публикуван на уебсайта на ЕСП (www.eca.europa.eu) на 23официални езика на ЕС.