Мибилно приложение сближава дивите птици и хората

SmartBirds – популярното мобилно приложение на Българското дружество за защитата на птиците (БДЗП) беше основно обновено и с добавени функционалности. От днес то може да бъде изтеглено безплатно от Google Play и използвано от всяко мобилно устройство, смартфон или таблет, работещо с операционната система Android. Друго нововъведение за SmartBirds е добавеното помагало за ловеца: птици, което от хартиен носител премина в електронен, за да бъде достъпно за повече хора.

 

Какво е SmartBirds?

„Наричаме го електронен бележник, определител на гнездящите птици в България и още помагало за ловеца. Опитахме се да съберем в едно приложение всичко, което хората търсят, за да опознаят по-добре птиците в България, а сега вече ще помага и за спазването на ловното ни законодателство.“ – споделя Светослав Спасов от БДЗП.

„Приложението е достъпно на български и на английски език, за да може да се ползва и от англоговорящи, посещаващи страната и интересуващи се от нашето птиче богатство“ – допълва Мариана Вълчева.

SmartBirds от днес съдържа допълнителна информация за 55 вида птици, които са разрешени за лов или видове с регулирано ползване, но също така и защитени видове птици, които са сходни по външен вид с някои ловни видове и често стават неволна жертва на ловците. Всеки от тях е представен с кратко описание с акцент на ключовите за определянето му белези. Това описание ще позволява бързо определяне на вида, дали е разрешен за лов или не и ако е разрешен, какви са нормите и сроковете за ловуването му.

То може да се използва и като електронен дневник, в който може да се съхраняват наблюденията, които след това може да се споделят с приятели чрез електронна поща и социалните мрежи. За да бъде по-лесно и удобно ползването му, електронният дневник е с автоматично въвеждане на данни за наблюдаващия, дата и час, както и точно определяне на GPS координатите на наблюдателя.

Приложението дава и подробна информация за зоните от екологичната мрежа Натура 2000, обявени за опазване на птиците. GPS позиционирането позволява и да се провери местоположението на потребителя спрямо близките Натура зони и да разгледа на Google карта границите на всяка от тях.