Уникални художествени колекции представени в световни музеи

Изложба на Джанира да Мота и Силва в Художествения музей в Сао Паолу – Бразилия

Още приживе тя прави значителна кариера. Множеството й пътувания и творческият й път са съсредоточени върху изобразяването на бразилския начин на живот. Необикновеният визуален и символен репертоар на картините й, отразяват ежедневния живот, природата и популярната култура в страната й. Теми, често маргинализирани от елитите. Проследяват се основни мотиви като автопортретите, фестивалите, движението на работниците, различните религиозни общности, както и пейзажите й. Работата й била определяна като примитивна и наивистична. Изложбата цели да преосмисли подобни оценки и да установи достойното място, което има нейното изкуство.

Художественият музей в Сао Паолу

Музеят в Сао Паолу е един от най-големите в Латинска Америка, открит през 1947 г. Днешната му сграда е дело на Лина Бобарди, съпруга на един от основателите. Там се помещава първата всеобхватна изложба на Джанира да Мота и Силва. Родената през 1914 година художничка стъпва на артистичната сцена през 40-те години на XX век. Изложбата проследява фундаменталната роля на Дженира във формирането на бразилската визуална култура и препратките към художественото наследство на страната през XX век.

Мантеня и Белини в Берлинската картинна Галерия

В Берлинската картинна галерия е открита изложба, посветена на големите ренесансови художници Андрея Мантеня и Джовани Белини. Едновременно вдъхновители на ренесанса, конкуренти, но и роднини. Белини е роден в семейство на граждани на Венеция, нещо необичайно за артист по онова време. Той бил посветен на религиозната живопис. Също така правел портрети на влиятелни венецианци, но доста консервативни личности. Силни, но и семпли, картините на Белини отразяват есенцията на това да бъдеш венецианец.

Творба на Андрея Мантеня /1431-1506 /”св. Йероним в пещерата”

Андрея Мантеня е роден близо до Падуа, син на дърводелец. Заобикалящата среда в Падуа, както и идеите на времето, повлияли изкуството на Мантеня – неща за Падуа. Интересът на медицината към човешкото тяло, интелектуалните предизвикателства, както и гордостта от дългата история. Бил е и график. Мантеня и Белини са били ученици на Франческо Скоарционе.

Творба на Джовани Белини /1430-1516/ “Мадона Уилис”

Двамата си влияели взаимно, копирали се, но и питаели взаимно уважение. И двамата оказват влияние върху Тициан, Дюре и Кореджо. Общо 94-те картини на Мантеня и Белини, които проследяват приликите и разликите между двамата могат да бъдат видяни до 30 юни т.г.

Близо 400 произведения на Рембранд в Рейксмузеум в Амстердам

Музеят притежава една от най-уникалните художествени колекции в целия свят.

Рембранд – “Нощна стража”- 1642 г.

Един от акцентите в музея е картината „Нощна стража”.  Днес институцията представя изложбата, посветена на 350 години от смъртта на Рембранд. Произведенията са близо 400 и събрани на едно място правят експозицията единствена по рода си. Рембранд ван Рейн прави революция в портретите и завършва т.н. нидерландски златен век. А някои наричат Рембранд Уйлям Шекспир на картините. Една от най-добрите картини сред изложените е т.нар. амстердамски попечители. През двайсетте си години Рембранд обръща внимание на бедните и просяците, а пейзажите му, отразяват разходките му сред природата и романтичните тенденции, които му повлияват. Една от най-тъмните картини на Рембранд е направена след смъртта на жена му. Мащабната експозиция продължава до 10 юни.

Руски майстори в музеен комплекс „Бункамура” в Токио

Музейният комплекс „Бункамура” представя временни изложби на чуждестранни художници. Там гостува изложба от Третяковската галерия в Москва основана през 1856 г., основана от търговеца Павел Третяков. Публиката може да види известни творби на руски майстори от втората половина на XIX в. и началото на XX в.

Творба на Иван Шишкин – “В околностите на Москва”

Сред изложените произведения са портрет на „Неизвестна жена” и „Лунна светлина” от Иван Крамски, както и картините на Иван Шишкин – „В околностите на Москва” и „Дъжд в дъбова гора”. Взирайки се в картините във въображението излиза образът на онази Русия от великите музикални и прозаически произведения. Там където могат да бъдат видени душата, обичаите, поетиката и дори хуморът на руснаците от онази епоха.

Изложбата продължава до м.ноември, а след това ще отпътува за други японски градове.

Източник: БНТ,снимки: Wikipedia,Wikiwand