Марина Абрамович – извън ограниченията на реалността

Кралицата на пърформънса

Когато говорим за изкуство и търсим личността зад него, обиновено има разминаване в очакванията ни или по-скоро анонимността ни провокира да проектираме в съзнанията си образи, които да приличат на картината, обекта или фотографията, които сме видели в галерията… Тук обаче представяме една невероятно магнетична и силна фигура, която е самото произведение в галерията, а публиката е част от него. Марина Абрамович радикално променя посоката на съвременното изкуство като изследва връзката между пърформанс и публиката, лимитите на тялото и възможностите на ума.

Тя е родена в бивша Югославия, започва да се занимава с пърфомънс в началото на седемдесетте години. Първоначално всички са срещу нея и й казват, че е луда. Никой от средата в която се намира не подкрепя идеите й. Професорите в академията за изкуства в Белград и родителите й тотално отхвърлят нейното бъдеще като артист, защото смятат работата й за абсурдна. Родителите на Марина са национални герои във Втората световна война и тя е била много строго контролирана от майка си. Всички нейни кошмари и лоши спомени се съдъражат в детсвото, казва тя, а днес е една от най-ярките звезди, които греят на арт сцената. Абрамович споделя,че най-хубавото в живота на всеки творец е тежкото детсво, защото то изгражда и дава силата да преминеш ограничителната линия и всички рамки на обществото. Лишена от свобода, тя има дух на съпротива, който се влива в пърформънса.

Изкуството и живота са едно цяло…

Когато решава да замине и работи извън родината си, тя за първи път отива в Холандия, там е добре приета от публиката и е дори изненадана, че това което прави не само,че не е жестоко наругано, а дори напротив, то е нормално прието. След като напуска Югославия, ”бабата на пърформънса” не се връща десет години, налага се да моделира идеите си и да проектира нови, за да успее да бъде там където е и да е на точното място – на съвременната сцена на артистите. В борбата със собствените си страхове тя прави пърформанс ”Смяна на ролите” в който тя е проститутка и прави всичко това от което се страхува. Тоталното счупване на моралните принципи, които семейството е налагало. Сцената се превръща в място, което върви срещу страховете, а арт акцията й влиза в свят, който всъщност съществува и ни сритва в корема и шокира, изважда ни от покоите, но в същото време остава в рамката на изкусвтото.

Лейди Пърформанс стига до крайности, както в работата си, така и в любовта. Една от най-силните фигури в живота й е Улай, с когото са  родени на една и съща дата казва двамата са една душа в две тела.

Улай и Марина сливат телата си обаче не остават по отделно дълго и на сцената на изкуството, те се сливат и вдишват и издишват един в друг по време на един от пърформансите им, докато не припадат. Стоят чисто голи часове наред и се гледат, докато хората преминават през тях… Всичко това е символ на крайното желание на близост на две души, които са свързани със силата на духа и любовта, но могат да достигнат и до пропастта. Така се и случва, след силната дългогодишна любов  те решават да си кажат сбогом и извъврвяват 2 500 км един към друг вървейки Великата китайска стена и когато се срещат се разделят. Така те претвояряват реалността в произведение на изкуството.

След 22 години мълчание, те отново се срещат в Ню Йорк и Улай сяда срещу нея по време на снимките за филма ”Artist is present”, те се поглеждат очи в очи и това се превръща в едно от най-посещаваните събития изобщо в историята на галериите. Преработването на миналото и присъствието на личността като най-висшата форма на съществуване, това казва Марина Абрамович за работата си по филма в Ню Йорк.

Лейди Гага е една от най-големите почитателки на Марина Абрамович, тя смята, че всичко което лейди пърформанс прави е това, което тя иска да опита да направи веднага. Вдъхновена е от видяното в MoMa, където Марина присъства в музея, а около нея са поставени всички възможни уреди за удоволствие и мъчения, всеки от публиката е свободен да я нарани или зарадва. Роза, пистолет, хапчета или нож, изборите са в ръцете на публиката. Гага е удивена от факта, че някои режат косата й, други я целуват, трети я плюят, а през цялото това време тя е там и не помръдва. Така алтернативният пърформанс се пренася в масовата поп култура и влияе на Гага и нейната кариера, идеи и визия за живота.

MAI е пътуващ институт и организация, която подпомага развитието на млади творци и изследва връзката между изкуството-науката и хуманизма. ”Методът Абрамович” има за цел да свърже хората един с друг на базата на различни упражнения и експерименти, свързвайки всички без дискриминация и граници. Те се правят уъркшопи , танцово изкуство, театър, филми, музика, както и  различни лекции и публични инициативи. Когато идеята се е родила, Марина е смятала, че ще бъде необходимо да се проектира специална голяма къща, за да могат да работят всички заедно, но после решава, че материалното и голямо пространство не са нужни: ”Защо трябва да купуваме огромни луксозни къщи, за които да се грижим, като да бъдем е най-висшата форма на съществуване?”  Нейното магнетично и силно влияние е важно за младата публика и за изграждането на творци, които да разбират и приемат, да експериментират, а не да наблюдават живота. За нея студиото е ограничение, вълнува се от живия живот и неговото движение, това успява и да предаде на младите, което е една завършена мисия за нея като творец и личност.

Снимки на Марина Абрамович: Pinterest