Галерия Ларго представя сборна изложба “Лятна разходка по Ларгото”

На 28 юни от 18:00 часа в Арт Галерия Ларго ще се открие традиционната лятна сборна изложба „Лятна разходка по Ларгото”, която този път включва живопис и кири-е. Участват пет изключително интересни, различни и самобитни художници, като освен българските автори Габриел Панев, Алина Георгиева, Росен Кръстев и Юли Шумарев, представяме и екзотичната бразилка Лили Рикардо.

             Четирима от художниците ще бъдат представени за първи път в изложбените салони на галерия „Ларго”. За един от авторите, 27 годишната варненка Алина Георгиева, това е първа изява пред публиката изобщо, за един от авторите – бразилката Лили Рикардо това е първа поява във Варна. Двамата търновски автори – Габриел Панев и Росен Кръстев имат множество самостоятелни изложби и богата творческа биография, но за първи път се представят в галерия Ларго. Петият участник е любимият на ценителите и приятелите на галерията пловдивски художник Юли Шумарев, който се представя с четири картини, рисувани специално за тази изложба.

Търновлията Габриел Панев е представител на съвременното модерно поколение български художници. Завършил специалност “Живопис” във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, още като студент той търси свой път на творческо развитие. Преминава през влиянието на сюрреалистическите тенденции на западно-европейското изкуство и постепенно достига до естетиката на абстракцията. Израснал в семейство на художници – известните търновски автори Христо Панев и Иваничка Панева – той не попада под влиянието на своите родители, а търси и намира свой стил и почерк, подчинен както на неговите творчески възгледи, така и на най-новите тенденции в съвременното европейско изкуство. Неговите творби притежават богата и разнообразна цветова гама, носеща белезите на съвременната абстрактна живопис. Той често използва символи и знаци от християнската култура, с които постига внушенията и посланията, към които се стреми. В настоящата експозиция авторът участва с четири творби.

Младата варненка Алина Георгиева е завършила „Интериорен дизайн” във ВСУ „Черноризец Храбър”. Попада на техниката кири-е в интернет и тя събужда не само интереса, но и желанието ѝ да се усъвършенства и да създава по-сложни образи. Древното изящно изкуство, наречено кири-е, е възникнало в Китай, но е доразвито в Япония, където му намират приложение в направата на кимона. Кири-е е на повече от 1400 години, а буквалния превод на български означава ”изрязана картина”. За своите творби Алина казва: „Използвам древната техника в пресъздаването на модерно изкуство, близко до моето виждане за красота и изящество. Всяка картина е рисувана и изрязана на ръка със скалпел, това я прави единствена по рода си, тъй като не използвам шаблони.” В експозицията ще видим четири „изрязани” картини на Алина.

Другата млада и непозната на ценителите авторка е бразилската художничка Лили Рикардо, която от година и половина живее в България. За себе си Лили споделя: „Работата ми в изкуството обединява две области: създаване на изкуство и преподаване на изкуство. Като учител по изкуства имам богат опит с деца, юноши, неграмотни възрастни, младежи и възрастни с умствени проблеми и подрастващи в конфликт със закона, лишени от свобода. Като визуален артист, аз използвам различни техники: рисуване с акрилни бои, графика, гравиране, фотография, обекти, художествена инсталация, изкуство и технологии, използване на заобикалящата средата в създаване на творчески проекти с използване на рисувателни техники, като създавам моя паралелна Магическа вселена, в която хората и особено децата и младите се влюбват.” В настоящата изложба Лили Рикардо се представя с три творби от последният ѝ проект, вдъхновен от българския фолклор. В него младата бразилка представя чрез картините си своята трактовка на двадесет и една популярни и обичани български народни приказки  – „Тримата братя и златната ябълка”, „Неродена мома”, „Момичето и дванадесетте месеца” и други.

Въпреки, че за първи път галерия Ларго ще покаже творби на Росен Кръстев, той не е непознат на варненската публика. Художникът питае особено топли чувства към града ни и се завръща за изяви в него отново и отново. От десет самостоятелни негови изложби и три съвместни със съпругата му Цвети Максимова, половината са във варненски изложбени салони. В настоящата експозиция Росен се представя с творби от последните няколко години, илюстриращи изключително разнообразните му творчески търсения. Ще видим две абстрактни творби, участвали в Биеналето на малките форми в Плевен, изчистени и разработени в изтънчена светла гама. В същия момент авторът ще покаже за варненци цикъл творби с така познатите и обичани негови фигурални композиции, изпълнени в стил, клонящ ту към магическия реализъм, ту към сюрреализма, които ще покажат едно съвсем различно творческо „лице” на художника Росен Кръстев. И за да е провокацията пълна, търновецът е донесъл няколко картини, рисувани като че ли под въздействието на най-добрите френски художници от началото на миналия век – женски образи, вдъхновени сякаш от картините на Модиляни, гълъби, вдъхновени от Пикасо и колорит, вдъхновен от Моне.

Пловдивчанинът Юли Шумарев в своите четири картини в настоящата изложба ще ни разказва отново приказки за семейството, за влюбените, за даващите ръце, за сгряващите сърца и за „Пламъкът на любовта”. Познатият му поетичен стил и нежен, топъл колорит, напомнящите икони образи на неговите герои носят винаги послание за любов и топлина.