Галерия Сан Стефано представя: Стоян Илиев ”Структури”

От 14.03-10.04.2019

Вернисаж: 14.02 от 18ч.

, София, Сан Стефано Плаза, ул. Сан Стефано 22

Няколко поколения са израснали с оригиналните илюстрации на Стоян Илиев към приказките на Братя Грим, Ангел Каралийчев, Ран Босилек и др. Познаваме го и с мащабната му инсталация “Полюси 84” на третия етаж в НДК, както и със сграфитото на страничната фасада на сградата на БДЖ (точно до Театър 199).

Стоян Илиев е роден на 13 декември 1934 г. в село Здравец, Търговишко, в семейството на свещеник. През 1958 г. е приет в Националната художествена академия, където учи скулптура при проф. Любомир Далчев и завършва живопис при проф. Дечко Узунов, които оказват изключително влияние върху неговото развитие. От 1965 година участва активно в художествения живот в страната. Освен живопис и скулптура работи и в областта на декоративно-монументалното изкуство. Автор е на голям брой сграфита, стенописи, керамични пана и др.

Сърцето е като корабнитеплатна – в началото настранстването те са чистобели и неопетнени, но бурите иветровете ги разкъсватмногократно, докато един денцелите станат на съшити сдебел конец кръпки, но тогаваникаква буря не може да ги скъсаотново.“
 
Този цитат от НикосКазандзакис сякаш може даматериализира цялатапластическа култура наживописеца Стоян ИлиевЧрезсложните натрупвания презпредшестващите години СтоянИлиев достига до днешнатаекспозиция – ярка,многопластова, живописноосмислена и драматично съшитас конеца на знаковата естетикана автора.

Още от най-ранните си творби Стоян Илиев подминава традиционната имитативна изобразителност и залага на смелата пластическа изразност.
За него Георги Константинов пише: „Помня неговите участия в създаването на големи пана. Тях Стоян Илиев наричаше, кой знае защо, „ конструкции“ или „инсталации“. Неспокоен и търсещ художник, получил за прибавка и техническо образование…“

Този фокус е върху целия осмислен пластически език на живописеца, конструиращ и едновременно деконструиращ, боравещ с абстрактната форма и с образите, изпълващи сложните мозаечни структури. И като добавим богатството на живописната пулсираща материя, можем да обобщим тази творческа акция, като авторски протест, протест на емоцията, протест в защита на фолклорната съкровищница – чергата, шевицата, писаното яйце, обредността и митологията.



Д-р Людмил Веселинов