Борисов открил голф игрище, заради което България е осъдена

Сред десетте проекта, реализирани в защитената зона “Комплекс Калиакра”, заради което България е осъдена от Съда на ЕС, е и “Голф игрище и спа курорт” на “Трейшън клифс голф енд спа резорт” АД, в землищата на селата Топола и Божурец.
През юни 2011 г. Бойко Борисов прерязва лентичката на новия голф комплекс Thracian Cliffs (“Тракийски скали”), собственост на рекламния бос Красимир Гергов и неговия съдружник Георг Цветански. Тогава премиерът коментира, че “изграждането на голф комплекса е една много добра инвестиция, с грижа към природата, на уникално и красиво място” и че “с предстоящото изграждане на четирилентов скоростен път Варна-Шабла-Констанца, ще бъде улеснен достъпът до региона, за да може той да се развива”. На същото откриване Борисов заявява, че започва процедура за концесиониране на бившото летище край Балчик, за да идват чартъри с голфъри.
В края на 2009 г. природозащитници протестират, че част от земята попада в “Натура 2000”, но в началото на 2010 г. Красимир Гергов декларира, че ще върне 138,5 дка земя, придобита от държавата, чрез замяна, ако управляващите гарантират, че няма да се допусне незаконно строителство върху нея. Заменката е направена чрез фирма “Про Консулт 2004” е сред 47-те, за които Брюксел заплаши България със санкция от поне 50 млн. евро за незаконно предоставяне на държавна помощ.
Предмет на Решението на Съда на ЕС са и ветрогенераторите. Те са общо 101, от които 86 са в границите на защитената зона “Калиакра”, а 15 – извън нея.

Около защитената зона “Комплекс Калиакра” съществуват редица неяснотии като за кои земи се отнасят ограниченията, липса на реални очертания на защитената зона и несъответствия с кадастралната карта. Това стана ясно след протестите на гражданите от Каварна, Шабла и Балчик и вчерашната среща на Бойко Борисов и министри с кметовете, НПО граждански организации и природозащитници. Дори и да бъде отменена заповедта на екоминистъра от 21 юли, основен проблем остава Интегрираният план, в който са истинските рестриктивни мерки.
Управляващите хвърлиха вината на Тройната коалиция и пред гражданите изиграха ролята на жертви, след като в петък пратиха жандармерия на протеста пред общината в Каварна.
Няма реални очертания на защитената зона. Това заяви вчера за ДУМА кметът на община Каварна Нина Ставрева във връзка със скандалите около защитената зона в “Комплекс Калиакра”. Тя е категорична, че не е ясно за кои земи се отнася ограничението за различни дейности, нито къде се намират те, знае се само, че става въпрос за около 23 хил. дка земи. Междувременно става ясно, че има несъответствия с кадастралната карта, защото, когато са правени тези очертания, не е взет предвид начинът на трайно ползване на земите – дали е пасище, нива, урегулиран поземлен имот (т.е. за строителство).
Ставрева обясни, че Заповедта на екоминистъра  Нено Димов от 21 юли, заради която в края на седмицата се вдигнаха на протест жителите на Каварна, Шабла и Балчик, касае само природното местообитание Понто-Сарматски степи. Освен това, не може да се каже, че министърът я е отменил, тъй като все още заповед за отмяна не е публикувана в Държавен вестник. Основният проблем не е в заповедта на министъра, която не засяга сектор рибарство, а в Интегрирания план за управление на Защитената зона “Комплекс Калиакра”, според който се забранява риболовът на 430 кв. км в морето. “Днес те разбраха, че сме чели, знаем за какво иде реч и не могат да ни заблудят”, коментира за ДУМА вчерашната среща на Бойко Борисов, Нено Димов и други министри с кметовете на трите добруджански общини и инициативни комитети за обсъждане на ситуацията в района след решението на Съда на ЕС за забрана на дейностите в териториите, включени в “Натура 2000”, която се проведе във Варна. Борисов напълно очаквано хвърли вината на “недалновидни и неправилни управленски решения, взети от правителството на Тройната коалиция и министър Джевдет Чакъров” и на бърза ръка се оправда: “Да се връщаме назад и да търсим кой е виновен е безсмислено. По думите му “ще се наложи засегнатите собственици на земи, попадащи в защитената зона, да бъдат компенсирани чрез механизми на държавата и ЕС”.
Въпреки че още през 2002 г. са очертани границите на “Натура 2000”, през 2006 г. тогавашният кмет на Каварна Цонко Цонев е продавал терени, които са част от “Натура 2000”, и са издавани разрешения за строежи. За имот от над 260 дка в землището на каварненското село Българево, например, се променя начинът на трайно ползване (НТП) от пасище, мера в “посевна площ” след съставен протокол от Службата по земеделие в Каварна. Цонев превърнал имота от публична общинска в частна общинска собственост без решение и уведомление на собственика – Общинският съвет. Според запознати “същата операция се провежда и през 2008 г. с друг имот от 160 дка” в същото село, което е на няколко километра от нос Калиакра. Така имотите, представени като частна общинска собственост пред Общинския съвет, се пускат за продажба и вече не са “степ”. Въпреки жалбите от Общинския съвет и общински съветници прокуратурата в Добрич установява, че няма закононарушения. Подобни нарушения били извършени и на “Белите скали” за Каварненското голф игрище. ДУМА припомня, че с промяна на чл.25, ал.1 от ЗСПЗЗ от февруари 2007 г. мерите и пасищата стават публична общинска собственост и разпореждането с тях е прекратено (поне до промените в същия член през 2009 г.).
В края на миналата седмица, когато трябваше тихомълком да бъде обсъден Интегрираният план, стотици граждани от общините Каварна, Шабла и Балчик излязоха на протест пред общината в Каварна. Те се възпротивиха на заповедта на екоминистъра от 21 юли, която забранява строителството и земеделието в защитената територия “Калиакра”. Местните се боят, че ще бъдат съсипани земеделието, туризмът и рибарството. В същото време природозащитници бяха категорични, че хората са подведени и не само че няма да им бъде отнет поминъкът, а идеята е той да бъде запазен, а не земеделските земи да се превръщат във ветроенергийни полета и да се застрояват с хотели.