Който не плаща, няма да учи

Приемът на студенти в университетите във Великобритания ще бъде наблюдаван от следващата година, за да се гарантира, че британските студенти няма да бъдат дискриминирани в полза на чуждестранни кандидати, които могат да плащат повече.
Разследване от The Sunday Times показа, че университетите все повече набират доходоносни студенти от чужбина, докато в същото време броят на местата, предлагани на студенти от Великобритания, намалява.
Данните показват, че от 2008 г. до 2016 г. броят на британските студенти в 23 университета е намалял с повече от 33 000 души, което е равнозначно на повече от 4 000 британски студенти, отпадащи всяка година.
Освен това, броят на дипломите, предлагани на студенти извън ЕС, които плащат много по-високи такси, се е увеличил с 22 000. Докато таксите за британски студенти са ограничени до 9 250 паунда годишно, чуждестранните студенти могат да плащат до 35 000 лири годишно за специалности като медицина.

Разследването също така показва, че хиляди чуждестранни студенти получават лесен прием.

Какво обаче би се случило с българите, които учат и имат желание да учат на острова.

Министерството на образованието във Великобритания обещава, че новият Закон за висшето образование и научните изследвания, който ще влезе в сила от април 2018 г., ще наблюдава дали британските студенти са изправени пред дискриминация. Това обаче не дава отговор от една страна дали и с колко ще се намали приемът на чуждестранни студенти. От друга страна не се споменава кой и по какъв начин ще бъде санкциониран ако се докажат някакви нива на дискриминация.

Досега беше ясно, че след БРЕКЗИТ, българските кандидат-студенти трябва да очакват някаква промяна в условията за прием и обучение в кралството. Сега обаче нещата сякаш нарочно стават по-мътни и несигурни за бъдещите вишисти.

Ученикът Красен Петров каза за SofiqPress,  че е премислил решението си да учи на острова, заради несигурната обстановка там. “От години исках да замина в Обединеното кралство и да завърша висшето си образование там. Сега обаче страната е изправена пред редица промени и не смятам да рискувам. Освен това ако намалят приема на чуждестранни студенти, шансовете и възможностите на  българите ще бъдат много по-малко, защото повечето от нас разчитат на стипендии”.

Друга ученичка Емилия Краева каза:  “За първи път се замислям да уча в България, но причината не е България. За съжаление не оставам, защото страната ни е променила качеството на образованието, а защото се отказах от обучението си в Англия.

Кандидат-студентката Теодора Димитрова пък сподели пред SofiaPress, че би приела всякакви условия и е готова да заплати по-висока такса за образованието си в Обединеното кралство. Ученичката се обосновава с качеството на обучение там, което според нея е отлично.

Ясно е, че новите промени в Обединеното кралство спират желанието на някои от младежиБългарбте у нас за обучение там. Но дали трябва да гледаме на това като на проблем или като на възможност? Дали неуспелите във Великобритания не биха станали успели в България? Скоро ще разберем.

Десислава Христова

One Comment on “Който не плаща, няма да учи”

Comments are closed.