Боил Банов отговори на критиките на Сметната палата за културното ни наследство


Министерство на културата ще се съобрази с предписанията на Сметната палата

Становището и заключението  на Сметната палата е, че Архитектурното културно наследство е в опасност и действията по опазването му не са ефективни и ефикасни. Както и това, че Министерството на културата разполага с дефицит на кадрови потенциал и човешки ресурс от гледна точка на опазването на културното наследство.
Министерството на културата излезе с писмена позиция, в която пише, че в хода на извършване на одита са предприети коригиращи действия по част от дейностите в областта на недвижимото културно наследство, включително и промяна в нормативната уредба.”Министерството на културата ще се съобрази с предписанията на Сметната палата за опазването на архитектурното наследство”, заяви на брифинг министър Банов.

Според ресорния министър запазването на сградите минава през дигитализация и тя скоро ще бъде направена. Министърът обаче подчерта, че проблемите в сектора са от 50 години. – “Ние не може да се върнем в действителността на филма “Опасен чар” и да сложим на всеки паметник милиционер. Трябва да се използват съвременни методи за опазването, както е по целия свят”, допълни министърът и изтъкна, че не е възможно 19 хил. паметника да бъдат проверявани от 19 хил. души.” През 2018 година е изменен Правилникът за устройството и дейността на Националния институт за недвижимо културно наследство, като са регламентирани нови функции за Института, свързани с дигитализацията на културното наследство.Стратегията е в дигитализацията, в адекватното отношение, в по-високото заплащане на служителите, в използването на съвременни методи за опазване, както е по цял свят”, коментира той.

Боил Банов


По думите му същинският проблем е, че повечето сгради – паметници на културата, са частна собственост, а една част от тях “търсят разрухата”. “Но искам да кажа, че и да се срути една къща, тя трябва да бъде възстановена, както е била. Много сме консервативни в това отношение”, подчерта министърът.  – „Това са Авгиеви обори. 50 години нищо не е правено за тези паметници. Работата тръгва от едно законодателство и опира до друго, в което частната собственост е неприкосновена. Каквото и да правим – препоръки, глоби, предписания, опираме до собствениците. Ако са 18 и един не е съгласен, как да действаме, кого да уведомим най-напред?”, описва ситуацията със сградите – паметници на културата, министърът. Боил Банов гарантира, че успешно се придвижва въпросът с т. нар. Царски конюшни, защото са изяснени проблемите със собствеността. По-трудно се работи по къщата на Буров заради строежа на метрото в близост.

Министърът на културата припомни, че заплатите на служителите, които отговарят за паметниците на културата са увеличени. „Само за последния, настоящият мандат бюджета е увеличен двойно от 3 млн.600 хил.лв. на 7 млн.лева и тази тенденция ще продължава в годините”, подчерта Банов.

 Според него обаче бъдещето е в дигитализирането на регистрите, както и по-високи възнаграждения. – Искам до края на мандата да мога да давам, да сме живи и здрави, ей такъв брифинг, където да отчета регистри, институти, съкратени срокове“.

Той обяви още, че предстои преместването на Национален институт за недвижимо културно наследство  на първия етаж в сградата на Министерството.

Източник: БНР,БТВ, снимки: Facebook