105 години от създаването на Съюза на българските писатели

Президентът Румен Радев връчи почетен плакет на СБП

На 20 ноември  в зала 6 на НДК Съюзът на българските писатели отпразнува своята 105-годишнина. Сред гостите на празника бяха председателят на БСП Корнелия Нинова, зам.-министъра на културата Румен Димитров, Антон Дончев, Иван Гранитски, член-кореспондент на БАН, писатели, журналисти, депутати, посланици и гости, представители на 12 чуждестранни творчески съюза.

Ето какво сподели в приветственото си слово  при връчването на почетения плакет президента на РБългария Румен Радев на СБП – плакет който се връчва за значим принос към българската литература, култура и духовно развитие.

“Уважаеми г-н Ангелов, уважаеми народни представители, уважаеми представители на държавните институции, представители на творчески и културни съюзи, скъпи чуждестранни гости, дами и господа. За мен е истинско удоволствие и чест да бъда с вас на този тържествен юбилей, с който Съюзът на българските писатели отбелязва своята 105-та годишнина от своето учредяване.

Историята на съюза е внушителен летопис, в който се пресичат творческите пътища и наследството на гениални творци. И разбира се, над всички тях се извисява покровителствената духовна осанка на първият почетен председател – народният поет и патриарх на българската литература – Иван Вазов. В своята достолепна история, СБП оцени най-талантливите и уважаваните. Доказал се е като средище за творчески спорове, но и за творческо обединение. Съюзът е представителна организация в която членуват и председатели и поети. Много често техните имена са се превръщали в културни и духовни институции. Ако днес все още съществува въпрос защо е необходимо да има обединение на блестящи индивидуалисти и реализирани вече творци, то отговорът е нуждата от здрава и силна културна и духовна среда, която да бъде отворена за знаещите, за творците. И да бъде непримирима с войнстващата посредственост. Тази среда е нужда, за да бъде подкрепян и оценяван българският талант.

Румен Радев:  В своята достолепна история СБП се е доказал като средище за творческо обединение снимка: Sofiapress

Искам да изкажа своето уважение към Съюза, за това че последователно отстоява духовната мяра като бариера. За това че ни прави съпричастни с нашето минало, ангажирани с нашето настояще и гледащи в бъдещето, и за това че кове моралните закони. За мен е особено удоволствие да отбележа факта, че днес тук са представители на множество български и чужди духовни културни институции, а това говори за авторитетната позиция на българските писатели. Нека на днешния тържествен ден си пожелаем, българският език с неговата хубост и мощ, да продължава да блести в бъдещето и да бъде най-силното културно и духовно българско предимство”.

По случай празника Съюзът получи поздравителни адреси от Министерството на културата, парламентарната комисия по културата и медиите, БСП, община Свищов, община Павликени, Съюзът на фламанските писатели, синдикатът на българските учители.Събитието продължи с рецитиране на стихове на Елисавета Багряна и Димчо  Дебелянов.

Съюзът на българските писатели е основан през 1913 година. Негов пръв почетен председател е бил Иван Вазов. Председатели на съюза са били също така Иван Андрейчин, Кирил Христов, Елин Пелин, Тодор Влайков и др… СБП се появява в тежък за България момент след Балканската и междусъюзническата война, за да утвърждава постиженията на духовността.

Председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов припомни как писателската организация е създадена от група млади офицери, сред които Кирил Христов, Димитър Подвързачов и други оцелели след Балканската и Междусъюзническата война, които били решени да спасят духа на България след подписването на Букурещкия мирен договор и с писмо призовават утвърдени български писатели да подкрепят идеята. Днешната 105-годишнина на Съюза на българските писатели е със значение за българската духовност.

Боян Ангелов: Ако България има с какво да се гордее, това са нейната писменост, книжовност и нейният език-снимка: Sofiapress

В двата тома, които бяха представени на тържеството – единият с поезия, а другият – антология с проза са събрани творби на около 700 членове на Съюза и са засегнати всички проблеми на обществото.“Това показва, че за 105 години СБП е не само част, но е основата на съвременната българска литература“, заяви Боян Ангелов. Той беше категоричен, че ако България има с какво да се гордее днес „Това са нейната писменост, нейната книжовност и нейният език – неща, които са признати от цялото човечество“. Отношението на държавата, към българските писатели конкретно, е малко като отношение на мащеха към своите деца. Тези неолиберални идеи – да не се подпомага българската култура и в частност българската литература, видяхте докъде може да доведе. Разбира се, ние живеем в пазарно общество, но истинската литература, истинската култура не може да се измерва на пазарен принцип – тя е доказала още в Средновековието своята значимост“-допълни Боян Ангелов.

Имаха какво да  споделят помежду си присъстващите на тържествената вечер-снимка: Sofiapress

В поздравителният адрес от БСП се казва: – “Приемете моите и на членовете на Националния съвет на Българската социалистическа партия, и на Парламентарната група “БСП за България” поздрави по повод 105-годишнината от основаването на Съюза на българските писатели. Вашият съюз е една от най-дълголетните и значими творчески организации с решаващо влияние за развитието и утвърждаването на съвременната българска култура”. Съюзът на българските писатели винаги е обединявал автори с различни политически пристрастия, идейни възгледи и творчески търсения. Поетите и писателите винаги са вдъхвали куража на хората, винаги са били в челото на борбата за по-добър и справедлив живо, имали са своята и достойна обществена позиция.  Да си член на Съюза на българските писатели не носи материални облаги, а е въпрос на престиж и доказано творческо майсторство. Затова ще си позволя да се обърна към вас, съвременни рицари на перото! Продължавайте да творите. Продължавайте да градите камък по камък стените на българската духовност” – Корнелия Нинова –председател на ПГ на Българската социалистическа партия.

Михаил Белчев поздрави присъстващите с празника-снимка:Sofiapress

Специален поздрав за всички гости направи Михаил Белчев, който изпя две песни – „Хайдушка“ и „В полумрака на спомена си“.

Източници:24chasa, екип Sofiapress