Две от най-емблематичните жени в изкуството

В Деня на жената ще ви представим две от най-емблематичните жени в изкуството. Някога, в миналото представителите на женския пол не са имали възможност да се изявят и светът да узнае за таланта им. В наше време изкуството няма пол. Някои от известните жени-артисти продават произведенията си за милиони. Една от най-ярките представителки на жени-артисти е именно Марина Абрамович, която дори не рисува. Днес ще ви разкажем нейната история, както и тази на една от най-талантливите художнички на 20 век- Фрида Кало.

Марина Абрамович


Снимка: https://www.wikimedia.org/

Марина Абрамович е родена през 1946 г. в Белград, Югославия. Абрамович изучавала живопис в “Академията за изящни изкуства” в Белград (1965 – 1970 ) и в “Академията за изящни изкуства” в Загреб (1970 – 1972 г.) В началото на 70- те години тя започва да създава изкуство, като първоначално създава звукозаписни инсталации, но бързо променя стратегията си като се вдъхновява от тялото. През този период преподава в “Академията за изкуства”, Университета в Нови Сад (1973- 1975) .

През 1975 когато е в Амстердам, Абрамович се среща с художника Франк Уве Лайзипен – Улай, с който и заживява. През следващите 12 години двамата артисти пътуват из цяла Европа с микробус, живеят с австрийски аборигени в индийски, тибетски и будиски манастири и прекарват времето си в пустините Сахара, Тар и Гоби.

Те слагат край на дългогодишната си връзка, като не пропускат да направят шеметно представление. Тръгват пеш от двата края на Великата Китайска стена.Срещат се по-средата след три месеца поход, за да си кажат сбогом. Абрамович гледа на изкуството си почти като на жертвен и религиозен обред. Физическите и психическите изпитания, които издържа, са в основата на изследването на такива теми като доверие, издръжливост, пречистване, изтощение и изпитания.
Нейното изкуство не може да се сравнява с традиционното изкуство като живопис и скулптура. Нейните идеи и мисли се изявяват в това, че тялото е “отправна точка за всяко духовно развитие”.


Снимка: https://www.wikimedia.org/

Абрамович продължава да бъде съществено влияние върху съвременните творци, които работят през последните няколко десетилетия, особено за произведения, които предизвикват границите на тялото. Един от най-вълнуващите пърформанси на Абрамович е „The Artist Is Present” в Музея за съвременно изкуство ,,MOMA” в Ню Йорк.
Марина стои с часове, без да става от един стол, а всеки посетител има възможност да седне срещу нея и да общува невербално. Докато на стола не сяда Улай, който не е виждала от години. Всички емоции, които я връхлитат в този момент, са събрани в сълзите, които се стичат по лицето ѝ. Взима ръцете му в своите, но остава безмълвна. Този момент развълнува публиката, на всички присъстващи им потичат сълзи от съчувствие.

Фрида Кало


Снимка: https://www.wikimedia.org/

Фрида Кало е една от най-талантливите художнички в света, родена в Мексико, чийто живот протича по изключително интересен и драматичен начин. Тя е представителка на така нареченото „наивно изкуство“ или наивизъм, но е известна и с любовта си и приятелствата си с групата на сюреалиститите, затова от някои изкуствоведи в днешно време я определят и като сюреалист. Известна с непокорния си дух и неконвенционалния си стил както в изкуството, така и в личния си живот. По време на ученическите си години Фрида се заобикаля от политически активни и интелектуално настроени студенти. Има и връзка с един от тях – Алехандро Гомез Ариас.

На 17 септември 25-та г. двамата попадат в трамвайна катастрофа, което оставя Фрида в много тежко състояние. Тя е пронизана в бедрото от стоманен парапет, поврежда гръбнака си и счупва десния си крак на 11 места. Катастрофата е повратна точка в живота ѝ.

Именно, докато се възстановява от всички травми започва да рисува, като завършва първия си автопортрет през 26-та година, който подарява на Алехандро. През този период Кало става и политически активна и се присъединява към Мексиканската комунистическа партия. 

През 28-ма г. отново се среща с Диего Ривера, който насърчава творчеството ѝ и двамата започват връзка. Женят се на следващата година. Той е на 43, а тя на 22 години. Сближава ги не само изкуството, но и общите политически убеждения. Бурният им семеен живот става легендарен.

По време на брака Диего има много извънбрачни връзки, включително с по-малката сестра на Фрида, от което младата художничка страда много. Двамата с Ривера се развеждат през 1939 г., но се женят отново следващата година, като впоследствие и двамата имат най-различни връзки с други хора.

Малко по-рано – през 32-ра г. в картините на художничката започват да се появяват повече сюреалистични елементи. Можем да го видим в картината “Болница Хенри Форд”.


Henry Ford Hospital, 1932 by Frida Kahlo
Снимка: Pinterest.com

Както и предишните автопортрети на Фрида и този олицетворява личната ѝ история, в случая – вторият спонтанен аборт на Кало. Заради тежките травми от катастрофата художничката претърпява 3 помятания, въпреки огромното си желание да има дете.

Въпреки че никога не се е смятала за част от сюреалистичното движение през 38-ма г. се сприятелява с една от най-видните фигури на сюреализма – Андре Бретон. Същата година Кало има голяма изложба в Ню Йорк, където продава половината от 25-те изложени картини.

Следващата година отива да живее в Париж за известно време. Там се запознава с много художници, сред които и Пабло Пикасо. По това време рисува и една от най-известните си творби “Двете Фриди”, която е считана, че олицетворява “необичната” и “обичаната” Фрида. На 13 юли 1954 г., едва на 47 години, Фрида Кало умира в любимата си “Синя къща”, родният и дом, вследствие на пневмония. Диего Ривера описва деня на нейната смърт като най-трагичния в своя живот. По-късно “Синята къща” е превърната в музей.
След смъртта на Кало нейната популярност продължава да расте. Феминистки движения от 70-те години водят до преоткриването на личната ѝ история и творбите ѝ, като Кало става символ на женската креативност.

Снимка: https://www.wikimedia.org/