Как да фотографирате произведенията си сами

Точно както и рамкирането на вашите творби, фотографирането им е едно от тези неща, които може да почувствате като задължение. Едновременно необходимост при продажбата на творбите и представянето им в интернет и трудоемка задача. Опциите за нея са две – или да си наемете професионален фотограф, или да си я свършите сами.

Ако не можете да си позволите наемането на фотограф и се налага да си заснемете сами картините е възможно да се натъкнете на някои проблеми. Ако пък вече сте опитвали собственоръчното снимане най-вероятно тези проблеми са ви познати: неравномерно осветление, неточни цветове, отблясъци и сенки.

В този материал ще ви покажем съвети, за които пише сайтът theartleague.org, които ще ви помогнат да редуцирате тези проблеми, като за целта е нужно да имате достъп до фотоапарат и компютър.

Първа стъпка: Снимайте в облачен ден   

Защо точно в облачен ден, ще попитате? Отговорът е, защото така облачната покривка ще играе ролята на гигантски дифузер – като чадърите, които използват фотографите – за да изглежда, че светлината идва отвсякъде. По този начин вашият предмет ще бъде осветен равномерно. Поставете картината на място, на което да няма вятър, и където светлината да може да достига до нея от всеки ъгъл.

В случай че навън не е облачно, а гоните краен срок, вземете две лампи с еднаква мощност и еднакви цветове (тоест, с една и съща крушка) и ги подредете по начина, който е показан на тази снимка:

Изображение: theartleague.org

Ако имате възможност, използвайте полупрозрачна найлонова торбичка за дифузер. Закачете я върху лампата, за да може светлината да е по-мека и по-малко директна. Бъдете внимателни и не предприемайте това ако лампите са горещи!

Втора стъпка: Променете настройките на фотоапарата

След като сте готови със светлината е време да вземете фотоапарата и да го настроите по ваше желание.

Добре е да знете, че смартфонът е подходящ за правене на бързи снимки за Фейсбук, но не е подходящ за правенето на качествени снимки така, както фотоапарата. Използвайте или вземете от някого цифров фотоапарат с по-добра резолюция и по-голям контрол върху настройките.

Балансът на бялото означава това как фотоапаратът определя какво е „бял“ цвят, което, както художниците знаят, зависи от температурата на околната светлина: с нажежаема жичка, флуоресцентно, слънчева светлина и т.н.

Четири нередактирани снимки с настроен баланс на бялото на: (по посока на часовниковата стрелка от горния ляв ъгъл) дневна светлина, облачно, флуоресцентно и волфрам. В този случай, волфрам е най-близо до това да направи белите стени да изглеждат наистина бели. 
Изображение: theartleague.org

Намерете настройката за баланс на бялото и й задайте „облачно“ (може да ви се показва и като иконка с облак). Ако случайно нямате тази настройка, снимайте творбата на бял фон, и се надявайте автоматичната настройка на фотоапарата да го нагласи правилно. Ако все пак имате контрол върху баланса на бялото избягвайте да ползвате автоматичния режим, когато снимате произведения на изкуството.

Предприемете ли снимане на закрито, вместо на открито в облачен ден, настройте баланса на бялото така, че да подхожда на вида на светлината, която използвате. Зададете ли правилния баланс на бялото ще получите цветове, много близки до точните.

За финал се уверете, че светкавицата е изключена.

Трета стъпка: Направете вашата снимка     

Ако имате трипод, тук е времето да го вкарате в употреба. Можете също да опитате да подпрете фотоапарата на нещо твърдо. Направете няколко снимки, в случай че някои не са фокусирани или са размазани.

Позиционирайте фотоапарата така, че да е насочен фронтално към картината: обективът трябва да е изравнен с центъра на обекта и да не е наклонен. С други думи, равнината на произведението трябва да бъде успоредна на гърба на фотоапарата – или ще получите трапец, вместо правоъгълник.

Не правете снимката под ъгъл, защото ще получите трапецовидно изкривяване. 
Изображение: theartleague.org

Накрая се приближете малко по-близо. Картината трябва да запълни образа, хоризонтално или вертикално, за да се увеличи максимално резолюцията на последната снимка.

Четвърта стъпка: Редактирайте   

Ако нямате програма за редактиране на снимки, винаги можете да си изтеглите някоя безплатна от интернет (като например Paint.NET, GIMP и др.)

Как да редактирате: 

Първо коригирайте цвета, ако се налага. Може да откриете тази опция под името „корекция на цветовете“, „баланс на цветовете“, „температура“ или „нюанс“. Целта тук е да направите бялото бяло и черното черно. Може също ръчно да нагласите контраста. Използването на автоматичен цвят или контраст най-вероятно няма да проработи при снимки на картини.

Второ, изрежете снимката така, че вашата картина да запълни образа.

И накрая преоразмерете, ако е нужно.