Изложба – ”Обективно (не)коректно” на Sofia Art Week

На 15 юли – понеделник, в галерия ” Espace PORT A”  в София (ул. Триадица 5А)

От 20:00 часа

С началото на Sofia Art Week открива с изложбата “Обективно (не)коректно / Objectively (in)correct”. Изложбата ще бъде съпроводена с пърфроманса “Златно безгрижие” на Боряна Росса с участието на Войн де Войн и Мартина Стефанова. Като част от откриването ще има лична среща и  презентация на руския режисьор и художник Олег Мавроматти.

”Обективно (не)коректно”, изложба

В част от философската си концепция Хегел говори, че мисленето се движи по три начина: от тезата до антитезата, т.е. до отрицанието на тезата, и от антитезата към синтеза, т. е. към отрицанието на отрицанието. Тази диалектична реалност е резултат от натрупвания през обективни и субективни понятия, от индивидa към общността – държавата: “Върхът на миналото”, като мярна единица. Нашите натрупвания причиняват различни конфликти, част от които са нарочни, а други са чисто случайни. Според Хегел, „Конфликтът е симптом на развитие”. Ето тук ще спре, за да видим до къде достига върха на миналото ни и до какво води в настоящето, какво развитие да очакваме от тези натрупвания? Често в материалния свят тезите и антитезите са обекти, понякога дори един и същ, но в зависимост от ситуацията тяхната присъща твърдост в понятията може да се превърне в двойственост, обменяйки значенията. В нематериалния свят това са концепциите или идеите, които често биват манипулирани чрез изрази или различните медии, за да представят друга реалност.

От една страна, определянето на субективни и обективни натрупвания ни превръща в някакъв вид мярка, поставена пред собственият ни избор, където решаваме ние. Но какво се случва, когато тези стойности станат по-ниски? Ако някой немислим детайл се превърне в скандал? Когато нямаме нужда от пропаганда, за да поемем вълната на дуалността? Какво се случва, когато тези малки необмислени камъни са риска да преобърнат каруцата? И какво развитие може да имаме между тези конфликти? Как реагираме върху тях и тези множества от значения на заобикалящия ни свят? Забелязваме ли ги на момента или се оставяме по течението да бъдем манипулирани в избора?

Куратор: Мартина Стефанова
Художници: Боряна Росса, Антон Терзиев, Красимир Терзиев, Самуил Стоянов, Александър Виолетов