В света на миниатюрното изкуство

Древни, много малки изображения на животни са открити по стените на индонезийски пещери, а през 16-ти век в Англия хората носят в джобовете си малки, рисувани портрети на близките си.

Днес художниците продължават да изследват възможностите на миниатюрата. Много от тях са привлечени от предизвикателствата и ограниченията на един процес, който изисква изключителна концентрация, творчество и търпение. Други са привлечени от интимността на малките картини и скулптури. Или от деликатното изобразяване на разпръснати пейзажи и опиянени обекти на понижени повърхности.

Нова книга ,,Мисли малко: Най-малкото изкуство в света”, написана от Ева Кац, описва работата на 24 съвременни художници, които правят изкуство, което може да се побере в дланта на ръката ви. По-долу ние хвърляме светлина върху осем от тях. От скулптор, който създава мистични светове в епруветки до бивш художник, който сега се ограничава да рисува върху медальони.

Творба на Кале 

Истанбулският художник Кале е известен с това, че рисува върху капачки за бутилки, напоени бадеми и пеперудни крила. ,,Обичам да трансформирам в  капсули на изкуството микро обекти, които пренебрегваме и подминаваме в нашето ежедневие “, казва той в книгата.

В хода на кариерата си той работи върху над 300 различни вида късчета. Преминаването от един обект към друг не е лесно, така че Кейл прекарва време да опознава новите си субстрати, като ги наблюдава внимателно, преди да започне да рисува. След като е готов, той запълва повърхностите със сцени от родния Истанбул и портрети на известни художници. Картините му отнемат от три дена до три месеца, а успехът на едно произведение зависи от: Колко дълго може да задържи дъха си, така че платното (в случая каквото и да е) му да остане неподвижно, докато той се труди над него.

          Творба на Фидай

Фидай започва кариерата си като адвокат, но се обръща към изкуството, след като е съкратен по време на фискалната криза в Русия през 2013 г. С времето той се връща към детското си развлекателно занимание. Спомня си как като младо момче  извайва скулптури от парчета креда.

Днес Фидай е семзация в социалните мрежи, благодарение на хипнотизиращите скулптури, които извайва от върховете на моливите. С помощта на нож за плавателни съдове и 4x лупа, той описва много детайлни изображения на сгради, фигури и ежедневни обекти. Една работа на Фидай отнема от 12 часа до няколко дни. Макар той да е най-популярен със своите моливни скулптури, признава, че любимата му среда е “скромното тиквено семе“, на чиято миниатюрна повърхност е създал много убедителни копия на  Звездна нощ (1889) на Винсент ван Гог и Момичето с перлена обица (около 1665) на Йоханес Вермер.

Творба на Кара Ледон

Кара Ледон започва кариерата си като художник в Ню Йорк, но след като рисува стена в сградата Емпайър Стейт Билдинг, тя  рязко сменя посоката, като  спира да работи върху такъв огромен мащаб. Проектът я принуждава да изследва противоположната крайност: живопис в миниатюра.

Неочаквано, Ледоне започва да рисува върху вътрешността на медальони. В книгата ,,Мисли малко” тя описва тези повърхности като приятно бягство от стенописите, тъй като “не изискват скеле”. Повечето от нейните идеи са вдъхновени от предизвикателства, които сама си отправя, като: Мога ли да рисувам бронтозавър в медальон? Какво ще кажеш пък за цялата слънчева система?  Всъщност, много от миниатюрните и картини изобразяват огромни, драматични гледки. От звездното нощно небе до необузданите морета.

Очаквайте продължение на материала, за да се запознаете с останалите петима автори на миниатюрно изкуство и техните произведения.

artsy.net