Йожен Дьолакроа

Известната картина на Йожен Дьолакроа, станала символ на Френската революция, на самия дух на Франция, е нарисувана през есента на 1830 г.. Тя е посветена на събитията на 27,28 и 29 юли, останали в историята като “Трите славни дни” или “юлския метеж”. На 25 юли 1830 г., , като реакция от Френската революция, избухнала на 14 юли 1789 г. с превземането на Бастилията крал Шарл Х издава редица укази, целящи да се върне статуквото преди революцията. Налага се цензура на пресата, разпуска се Камарата на депутатите на департаментите и се връщат правата на аристокрацията. Тази реставрация разгневява народа и масите отново излизат на улиците – 41 години след революцията. На 28 юли бунтовниците превземат кметството на Париж, а Шарл е принуден да абдикира в полза на “краля-гражданин” Луи-Филип.

Йожен Дьолакроа Eugène Delacroix френски художник Портрет на Дьолакроа от Надар, 1858 г. Портрет на Дьолакроа от Надар, 1858 г. Роден 26 април 1798 г. Сен Морис ан Шаланкон, Франция Починал 13 август 1863 г. (65 г.) Париж, Франция

През есента на 1830 г. Джолакроа е вече известен художник, станал символ на романтизма в изобразително изкуство. Картината е нарисувана за около 2 месеца и има размери 260 см. × 325 см, нарисувана е с маслени бои. Изобразява богинята на свободата, разгърдена в боен плам, повеждаща народа по уличните барикади. В едната си ръка богинята, наричана от французите галено Мариан, държи знаме – днес националния флаг на Франция и мускет с байонет, а на главата си носи фригийска шапка. За пръв път картината е показана в Салон – официалната изложба на Академията за изящни изкуства. За времето, за Западния свят, това е най-голямото събитие в изкуството.

Картината предизвиква очаквания интерес, но реакциите са смесени заради събитията, които изобразява. Критиците обсъждат цветовете и композицията, но и те са повлияни от политическите идеи в нея. Контекстът все още е много силен, настроенията са все още много бурни, Франция ври и кипи в последствията от революцията.

През 1832 г. френското правителство откупува платното за 3000 франка с цел то да бъде окачено в Люксембургския дворец, за да напомня на Луи-Филип за събитията от 1830 г. и как той е дошъл на власт. Това така и не става и картината стои в галерията-музей на двореца. През Юнското въстание, описано в “Клетниците” на Юго, картината е върната на Дьолакроа, за да бъде запазена от действията на бунтовниците. След редица перипетии “Свободата води народа” е прибрана и изложена в Лувър – годината е 1874 г.